Ronjenje
Škola ronjenja - kako izabrati masku
U obilju modela na nikad ovako preplavljenom tržištu, imat ćete posla birajući masku koja pruža potpuni užitak u ronjenju. Čini se da je bilo jednostavnije kupiti masku u vrijeme kada nam je bilo dostupno svega nekoliko modela.
Izbor u prebogatoj ponudi možete suziti definirajući uvjete u kojima namjeravate roniti.
Kupujete li masku za autonomno ronjenje, ugodnije su one širokog vidnog polja, robusnije izrade jer je u takvim ronilačkim izletima izloženija oštećenjima ali i nepažnji ostalih u čijem se društvu opremate.
Maske za ronjenje na dah (apnea) pružaju nam puno više ako imaju smanjeni volumen.
Povećanjem tlaka pri uronu, maska se ponaša poput priljepka na licu i prešavši kritičnu dubinsku granicu počinje smetati ili čak ozlijeđivati oči i lice. To izbjegavamo dodavanjem zraka puhanjem kroz nos, a minijaturne maskice kakve koriste podvodni ribolovci neće nam ''potrošiti'' pola zraka iz pluća za razliku od velikih.
Sve je teže pronaći tradicionalnu gumenu masku pa će te se morati igrati izborom među silikonskim modelima, no ne nadajte se tamo sresti Pamelu Anderson.
Maske s neurednim otiskom kalupa, matiranom ili suviše sjajnom površinom koja izgleda kao da je nauljena upućuju na slabiju kvalitetu materijala i neurednost izrade.
Natpis ''Tempered glass'' označava vrstu stakla koje se u slučaju pucanja mrvi u komadiće bez oštrih rubova i time će smanjiti mogućnost ozlijeda očiju ili lica.
Iako su prozirni modeli atraktivnog izgleda, na samoj su granici upotrebljivosti.
U ronjenju na dah i podvodnom ribolovu, kada većinu vremena provodite na površini, svjetlosni odbljesci i često dvostruka slika (poput HTV-a) toliko će vam umoriti oči da ćete vjerojatno masku ostaviti na plaži i krenuti u potragu za novom.
Moderne tehnologije nude i maske s brušenim dioptrijskim staklom, ili umetke koji se jednostavno namjeste u maski, čime su nekadasnji ''Supermen-liječnički pregledi'' postali prošlost pa i osobe s vrlo lošim vidom mogu uživati u svim čarima podmorja.
Bez obzira kakvu masku birate, postoji samo jedan način provjere njene prilagođenosti licu.
Postavite masku na lice, ali bez stavljanja remena koji će vas kasnije pritiskati po potiljku, udahom kroz nos izvucite zrak iz nje i zadržite dah.
Maska mora ostati na licu iako ste prestali s udahom, uz uvjet da nigdje ne pritišće, smeta, žulja..., dobro iznervirajte trgovca i ne odustajte dok ne pronađete odgovarajući model. Sjetite se da niti sve maske iz iste serije ili modela ne moraju biti potpuno jednake.
Nove silikonske maske traju neusporedivo duže od starih gumenih, ali ne pregledavate li je redovito, mogli bi izgubiti uron zbog puknutog remena.
Jedini dio opreme koji nikada ne posuđujete je upravo maska, zbog osobine da se upotrebom prilagodi obliku lica i svaka drukčija fizionomija će je deformirati.
Neke 'sitnice' na koje posebno morate paziti
Uz puno modela integralnih kaciga, ponekad se tolerira upotreba ''band mask'' koja se razlikuje samo po mekanom stražnjem neoprenskom dijelu i pogodna je za ST/BY ronioca zbog jednostavnosti i brzine postavljanja. Među desecima kvalitetnih ronilačkih kaciga, najčešće se koriste provjerene američke Kirby-Morgan u rasponu modela KM 17, 18, 27, 28, 37 i 57.
Modeli 18 i 28 su band mask, a sve ostale su integralni modeli, s neznatnim razlikama u konstrukciji, osim modela 17 koji ima zastarjeli način spajanja ovratnika s tijelom kacige.
Sve kacige imaju vratnu ''klampu'' s neoprenskom brtvom koja naliježe na vrat i odvaja unutrašnjost od ulaza vode, kruto kućiste izrađeno karbonskom tehnologijom, akrilno staklo i sklop za disanje.
Nekim modelima modificirana je vratna klampa za korištenje uz suho odijelo, ali primjena je u praksi ograničena samo na radove u kontaminiranim i radioaktivnim sredinama.
Samo tijelo kacige ne očekuje nikakvu pažnju osim pranja nakon ronjenja, ali ostali sklopovi ce se 'osvetiti' budete li ih zapustili. Najosjetljiviji dio je drugi stupanj respiratora postavljen pred ustima ronioca, kojeg uz pranje treba povremeno očistiti, podmazati, testirati ili izmijeniti potrošene gumene dijelove.
Jednako je osvetoljubiv nepovratni ventil na ulazu pupkovine koji uticajem vlage ili nečistoće moze ostati otvoren ili zatvoren, a niti jedno od toga mu nije predviđeni posao. Ostala dva ventila su zaista samo ventili i mole samo za čistoću, a komunikacijski elementi ce 'pjevati od sreće' ako se nakon pranja osuše i ako ih podmažete silikonskim sprejem.
Nakon antibakterijskog genocida u unutrašnjosti kacige i pranja vodenim mlazom, svakako propusite sve zrakom da vam zaostale kapljice dezinfekcijske tekućine ne završe u očima.
Vezane vijesti
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
U četvrtak, 12. prosinca u Europskom parlamentu u Bruxellesu Gradu Novalji službeno je uručen prestižan naslov Europskog grada sporta za 2025. godinu u kategoriji gradova do 25.000 stanovnika.
-
Na osunčanom Trgu Petra Krešimira IV u Pagu održan je svečani doček Svete Lucije, zaštitnice svjetla, koji je privukao brojne građane i posjetitelje.
Izdvojeno
-
-
Hrvatski skijaš Filip Zubčić sedmi je nakon prve vožnje veleslaloma kojeg skijaši voze u subotu za Svjetski kup u Val d'Isereu, dok je najbrži Švicarac Marco Odermatt.
-
Južnokorejski parlament predvođen oporbom opozvao je u subotu predsjednika Yoon Suk Yeola, izglasavši njegovu suspenziju sa službenih dužnosti zbog njegovog kratkotrajnog prošlotjednog pokušaja da uvede izvanredno stanje.
-
Košarkaši Zadra u prorijeđenom sastavu dočekuju gusti prosinački raspored u trima natjecanjima: nakon pobjede protiv Borca Mozzart u četvrtak na Višnjiku sutra u 12. kolu FAVBET Premijer lige gostuju u Sinju kod Alkara, a već dan kasnije gostuje kod Samobora u osmini finala Supersport Kupa Krešimir Ćosić.
Reci što misliš!