Ostalo / Kolumne

Ronjenje

Škola ronjenja - ronilačko odijelo

Škola ronjenja - ronilačko odijelo

Namjeravate li roniti izvan svoje kade ili ugrijanog bazena, kućni budžet osjetit će i cijenu ronilačkog odijela.

Najčešće korištena su ''mokra'' odijela, koja dopuštaju ulaz vodi.Ta vrlo mala količina brzo se ugrije preuzimajući tjelesnu toplinu i ostaje topla zahvaljujući izolacijskim osobinama neoprenskog materijala.

Osim toplinske izolacije,odijela pružaju i mehaničku zastitu pred oštrim stijenama i koraljima, zbog čega su uobičajena pojačanja na izloženim dijelovima poput koljena.

Osim ulaska vode u unutrašnjost, mokrim odijelima je jedina mana stanjivanje uticajem tlaka vode, čime je smanjena toplinska izolacija na većim dubinama. To je uzrok i prividnom povećanju težine na dubini, zbog čega treba vrlo pažljivo predvidjeti količinu olovnih utega na pojasu.

Najzahtjevnija su odijela podvodnih ribolovaca zbog vrlo dugog vremena provedenog u moru i neprekidnog kretanja. To zahtijeva najbolja izolacijska svojstva, ali i udobnost koja se postiže izradom po mjeri (www.idrasub.com ). Svima koji se neće zadovoljiti ronjenjem mjerenim u minutama, nekoliko centimetara produženi rukavi i nogavice sačuvat će zglobove koje bi otkrili pokreti ruku i nogu.

Zahtjevni fanatici podvodnog ribolova biraju odijela glatkih površina zbog boljeg prianjanja tijelu i manjeg otpora opstrujavanju mora. No, takva odijela su vrlo osjetljiva bez površinskog platnenog pojačanja i neugodna pri oblačenju jer moraju biti mokra ili zaprašena talkom.

Ronjenje u vrlo hladnom moru ili rijekama i jezerima traži bolju izolaciju, što nude suha odijela svjesno žrtvujući pokretljivost i komfor. Bez obzira na izbor neoprenskog ili ''trilaminat'' materijala,najvažniji je sloj koji se oblači ispod odijela.

Dovoljno debelo pododijelo pružit će ugodnu toplinu,a pamučni materijali upijat će znoj i održati tijelo zaista suhim. Brtve na zapešćima i vratu moraju biti vrlo elastične, ne smiju utjecati na cirkulaciju krvi, a život im se produžuje redovnim mazanjem preporučenim sredstvima za održavanje.

Smanjenje volumena odijela i gnječenje nekih dragih nam i osjetljivih dijelova tijela izazvano povećanjem tlaka vode,regulira se dodavanjem zraka iz ronilačke boce. Ne zaboravimo da prilikom izrona sav višak ponovo ekspandiranog zraka mora biti ispušten.

Povećani volumen zraka drastično povećava i plovnost pa nekontrolirano ''torpediranje'' ronioca u sretnijim slučajevima završava posjetom rekompresionoj komori. bPostoje i manje sretni doživljaji pa je preporuka malo igranja suhim odijelom na maloj dubini prije ozbiljnih urona.

I najnoviji savršeni materijali podložni su upijanju vode. Pustite li da se odijelu osuši bez pranja slatkom vodom, kristalizirana sol načet će odijelo. Osvetit će vam se smanjenom trajnošću, slabijim ''grijanjem'', smradom i sadističkim struganjem kože izazivajući plikove i rane.


Specifičnosti podvodnih radova postavljaju svoje kriterije

Specifičnosti podvodnih radova postavljaju svoje kriterije izboru odijela pa su ona uvijek dvodjelna i bez patentnih zatvarača, kapuljača je odvojiva kako bi ga se moglo koristiti u sklopu s ronilačkim kacigama, a vrlo korisan dodatak su džepovi na butinama. Raspored kevlarskih pojačanja ovisi o predviđenim uvjetima rada, ali i osobitostima svakog ronioca. Upotreba suhih odijela ograničena je na radove u unutrašnjim vodama i na zagađene sredine, a ovo poslijednje suzuje izbor samo na najkvalitetnija bez obzira na njihovu cijenu.

U zimskim uvjetima off shore radova i svim ronjenjima plinskim mješavinama (zbog bezobrazno visoke toplinske vodljivosti helija) koriste se odijela napajana toplom vodom s površine. Palubna centrala snabdijeva ronioca vodom zagrijanom do 55 ºC i time onemogućuje pothlađivanje tijela. Zakon nas obavezuje na taj postupak u svim saturacijskim poslovima bez obzira na temperaturu okoline, čak iako to dopušta mogućnost puno opasnijeg pregrijavanja.

Glasovna komunikacija sa supervizorom je jedini način prepoznavanja simptoma poremećene tjelesne temperature i pretvaranja ronioca u juhu.
Jednostavni fizikalni zakoni o otapanju plinova u tekućinama pokazuju njihovu osjetljivost na promjene temperature i tlaka, što neposredno utječe i na dekompresiju. Iz tog razloga ne smije biti promjena u napajanju toplom vodom za vrijeme ronjenja.


Reci što misliš!