Ostalo / Kolumne

Ronjenje

Škola ronjenja - Ni peraje nisu zaobišle nove tehnologije

Škola ronjenja - Ni peraje nisu zaobišle nove tehnologije

Peraje su naizgled jednostavan dio ronilačke opreme, ali ni njih nije zaobišao suludi razvoj materijala, oblika i tehnologije izrade.

Rekreativnom ronjenju najpovoljnije su meke gumene peraje, najsličnije starim modelima kakve više ne nalazimo na tržištu. Meka papuča ne žulja, a jednako meki list dopušta sate plivanja bez umora nogu ili grčeva, ali ne očekujmo rušenje brzinskih ili dubinskih rekorda s njima.

Prilikom ronjenja s bocama, uobičajene su peraje tvrđih listova koje se neće uništiti struganjem po dnu koje ipak nudi najatraktivnija ronjenja i daju dovoljno potiska za guranje hrpe opreme u relativno kratkotrajnim uronima.

Zbog česte potrebe hodanja, prenašanja opreme,... obuvamo ronilačke čizmice, a one uvjetuju peraje široke otvorene papuče s praktičnim remenom na peti.

Već standardno, najzahtjevnije su peraje podvodnih ribolovaca koji teže raketnom pogonu i sve dubljim uronima. Današnji listovi izrađeni laminiranjem ugljikovih vlakana, nevjerojatne čvrstoće i elastičnosti, omogućuju vrlo jak potisak neophodan u dubokim potragama za ribom.

Ipak, ne vjerujte pratećim brojevima, jer 30% jači potisak izmjeren je na robotiziranoj poluzi koja samo donekle oponaša nesavršene pokrete naših nogu.

U praksi ćete primjetiti malu razliku u odnosu na stare voljene peraje i nikako nećete zaroniti 30% dublje. Opravdanost takve nemale investicije mogu potvrditi samo vrhunski ribolovci ili lovci na rekorde, a narcisoidno precjenjivanje svojih sposobnosti i utreniranosti plaća se bolnim ponekad i opasnim grčevima.

Birajući peraje svakako obujte i ronilačke čarape čija debljina ozbiljno povećava traženu veličinu.


Jedan od opasnijih ronilačkih poslova je vađenje ribarskih mreža

Iako u većini radova peraje samo smetaju, u nekim situacijama su neophodne.
Lučki radovi i građevinski poduhvati u moru zbog rijetke upotrebe i izloženosti oštećenjima uvjetuju peraje kratkih krutih listova i široke papuče. Uvijek su to peraje otvorene papuče s petnim remenom koje se lako skidaju i zbog hodanja po suhom.


Na offshore poslovima prvi ronioc koristi peraje noseći uže-vodilicu na mjesto rada, a svi ostali rade u čizmama. Često su čizme otežane olovnom pločom ispod stopala kako bi se dobila dodatna stabilnost u radu,a američki standard uvjetuje i čeličnu kapicu čizme koja štiti nožne prste.

Za rijetka ronjenja u suhom odijelu potrebno je izabrati adekvatnu veličinu papuče peraje i široke listove zbog nesrazmjerno velikog otpora kretanju u moru.

Jedan od opasnijih ronilačkih poslova je vađenje ribarskih mreža stajačica ili koča. Mekani listovi omogućuju normalno obronjavanje mreže pri pregledu, a zatvorena papuča poput peraja za apneu neće se uplesti u mrežu kao što bi se dogodilo s kopčama petnih remena.

U ovom slučaju ne radi se o komoditetu, već o mjerama sigurnosti o kojima ovisi život ronioca.


Reci što misliš!