Film
Kum
Pogled iznutra koji je promijenio sve
Izvorni naslov: The Godfather
Režija: Francis Ford Coppola
Uloge: Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, James Caan
Trajanje: 175 minuta
Godina: 1972.
Produkcija: Paramount Pictures
Oni koji prate ovu kolumnu vjerojatno su primijetili da je odabir filmova (posebno u posljednje vrijeme) više ili manje usklađen s aktualnim društvenim zbivanjima. Jedno vrijeme sam to radio gotovo nesvijesno, ali u međuvremenu sam odlučio da bi to trebao biti jedan od glavnih kriterija za odabir teme iz tjedna u tjedan. A s obzirom na događanja koja proteklih tjedana potresaju Hrvatsku i pune novinske stupce, "Kum" se činio kao savršen izbor za ovu subotu.
Naravno, nije to jedini razlog; s obzirom da je ovo kolumna o filmskim klasicima, ipak je puno važnija činjenica da je "Kum" po mišljenju mnogih (uključujući i ugledni časopis "Empire" i web stranicu Internet Movie Database) najbolji film ikad snimljen.
Coppolina priča o Don Vitu Corleoneu, kumu iz naslova, sasvim je promijenila način na koji javnost vidi talijansku mafiju u SAD-u i zapravo o njoj stvorila sliku kakva postoji danas. Prije "Kuma" talijanski su mafijaši bili kriminalci kao i svaki drugi. Nakon njega postali su nešto više, postali su zatvoreno, gotovo masonsko društvo u kojem osim mana vidimo i vrline, kodeks časti kojeg se strogo drže.
Prava je istina, naravno, nešto drugačija, ali da bi snimio film u kojem nema niti jednog pozitivnog lika, Coppola je morao stvoriti sliku koja mu bolje odgovara ne bi li osigurao simpatije publike. On mafiju zato portretira iznutra, a mi kad gledamo "Kuma" na te ljude, te kriminalce gledamo očima jednog od njih. I sve ono što je inače društveno neprihvatljivo odjednom nam ima smisla.
Već nakon uvodnog dijela, svadbe s kojom film počinje, publika je upoznata sa svim likovima, poznaje osnovne crte njihovih karaktera, razumije njihove akcije i reakcije. "Kum" Don Vito predstavljen nam je već u prvoj sceni, u mraku svoje sobe on izgovara često citirane replike koje određuju daljnji ton filma i u očima publike on od običnog mafijaškog bossa postaje pravi ugledni velikan.
Njegove priče o obitelji i časti su iskrene, te on u tom trenutku postaje moralna vertikala, najveći pozitivac "Kuma", što se ne mijenja ni kad saznamo da hladnokrvno naručuje ubojstva svojih suparnika, drži reket nad trgovcima, posjeduje bordele i ilegalne kockarnice...
Uloga Marlona Branda nevjerojatno je upečatljiva i u svakom razgovoru o ovom filmu ili mafiji općenito, on je prva asocijacija. Način na koji miluje svoju mačku dok nešto objašnjava, način na koji izgovara svoje rečenice, njegovo držanje postali su kulturološka definicija sama za sebe. A on čak i nije glavni lik filma. U središtu pozornosti je njegov mlađi sin, Michael (Al Pacino u ulozi života) koji postepeno postaje glava obitelji.
Iako Brandova izvedba zasjenjuje sve ostale glumce "Kuma", detaljnije promatranje otkriva da je Pacino svoj dio posla obavio jednako dobro, možda čak i bolje od svog filmskog oca. Posebno u sjećanju ostaje scena krštenja, koje je Michaelu samo alibi dok njegovi poručnici uklanjaju protivnike u kriminalnom podzemlju. U toj sceni, možda najboljoj koju je Coppola ikad snimio, krije se duboka simbolika; Michaelova pretvorba od samozatajnog dječaka u "kuma", Don Michaela, i doslovno i figurativno.
Coppolin filmski ep (a "Kum je u svoja tri sata doslovno epski) približio je publici mafiju kao niti jedan film prije njega i, što je još važnije, postao neizbježan uzor svima koji su došli kasnije.
Vezane vijesti
-
U razdoblju romantizma lik Don Juana prolazi bez problema, ali u modernoj Americi može završiti samo na jednom mjestu - u ludnici.
-
-
Teški su putevi koji vode u (kinematografsku) povijest
-
Zar će najveća zamjerka genijalnom umjetničkom djelu i najboljem ikad filmu smještenom u okruženje Drugog svjetskog rata biti što se Tarantino usudio ubiti Hitlera?
Izdvojeno
-
Fra Marin će održati nagovor, potom predvoditi misno slavlje i euharistijsko klanjanje uz pjevanje Zbora mladih župe Bokanjac. Početak je u 19.30 sati.
-
Predsjedničke kandidatkinje Možemo! Ivana Kekin upozorila je u subotu da oko 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svog primarnog ginekologa i nadležni trebaju raditi da se to promjeni, a na upit novinara o svojoj vili u Istri rekla je da je zaradila, doktorica je znanosti, a muž rock zvijezda.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
Reci što misliš!