Ostalo / Kolumne

Ljubičasta minuta

Pričaj mi priču

Pričaj mi priču

susret s ovim pričama uvijek iznova otkriva vridnosti

Osim drvca, kuglica, kolača i petardi, ovo predblagdansko cirkusarenje zgodno je posvetiti prisjećanju na ona književna djela koja su toliko dobro ocrtala praznični duh da su praktično pretvorena u božićne sinonime.

Božić je dan okupljanja raspršenih naraštaja. Dan povratka drevnim običajima. U svojoj društvenoj i kulturnoj dimenziji, Božić je civilizacijski fenomen koji nadilazi religijsko-mitološki okvir.

Plemenitost velikih božićnih priča sastoji se u tome što, u srcu tople idile, pokazuju i njezino sjenovito naličje. Susret s ovim pričama uvijek iznova otkriva vridnosti. Po tome su slične trajnosti samog Božića, koji se potkraj svake godine iznova vraća, ne trošeći ništa od svježine i bogatstva svojih značenja.

Sigurno se sićate Dickensove «Božićne priče»? Mrzovoljni škrtac Ebenezer Scrooge tokom badnje večeri doživi duhovni preobražaj, pretvara se u osjećajnog i darežljivog čovjeka i spoznaje važne životne istine. Od 1843. do danas to je zasigurno najpopularnije djelo predblagdanskog vrimena. O njegovoj vječnoj aktualnosti svjedoče i brojne ekranizacije, a čak postoji i verzija ekipe iz «Muppet showa».

«Djevojčica sa šibicama» Hansa Christiana Andersena nastala je nekoliko godina nakon Dickensovog djela. Sagledala je praznike s aspekta siromašnih i napuštenih, onih koje u sveopćem blagostanju uvijek nastojimo zaboraviti - da nam ne bi pokvarili uživanje i upravo je zbog toga još uvijek vrlo aktualna.

Koliko je Dickensov utjecaj bio snažan, svjedoči i najpoznatiji moderni božićni lik koji se pokazao strašno pogodnim za ekranizaciju i komercijalnu eksploataciju (pa čak i u politici). Radi se o Grinchu, glavnom protagonistu kratkog djelca Theodora Geisela, poznatijeg pod pseudonimom Dr. Seuss.

Grinch neodoljivo podsjeća na Dickensova Scroogea, ima srce dva broja premalo i toliko mu se gadi Božić da odlučuje spriječiti njegov dolazak. Postao je planetarno popularan nakon animiranog filma «Kako je Grinch ukrao Božić» Chucka Jonesa, a slavu je obnovio i filmskom adaptacijom u režiji Rona Howarda.

Iako se ne može uključiti u božićne bestselere, priča Pascala Brucknera «Upomoć, Djed Božićnjak se vraća» najbolje ocrtava današnju komercijalizaciju najlipšeg praznika u godini. Autor je genijalno ulovio božićni duh potrošačkog društva i oslikao ga u liku ostarjelog Djeda Božićnjaka koji je živčenjak, ne zna se služiti računalom i marketingom, a pokloni koje donosi današnjoj su dici apsolutno nezanimljivi!

U usporedbi s Brucknerom, Dickensonova priča djeluje kao jedna velika sentimentalna laž u koju više ne viruju ni mala dica, ali na čitatelju ostaje odluka o tome kakav je Božić lipši - onaj romantični, sa snježnim pahuljama i mirisom kolača ili grublja verzija tornada po trgovinama uz iritantnu, izlizanu Jingle Bells.


Reci što misliš!