Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Sunce zalazi na jugu

Sunce zalazi na jugu

Shepard je na neodoljiv način demonstrirao samozatajnog rančera koji je desetljećima uspješno skrivao svoj pravi identitet

Ne zamjerajte što izbjegavam aktualne kino naslove, no niti jedan od trenutno ponuđenih ne privlači me, kako tematikom, tako ni nekim ostalim bitnim segmentima.

Davna želja mi je bila posvetiti malo prostora nekom western filmu. Iako su zlatna vremena ovog nekoć najpopularnijeg filmskog žanra odavno za nama, svakih par godina nas (uglavnom) američki filmaši nanovo iznenade modernim klasicima.  

Blackthorn (2011)

Režija: Mateo Gil

Uloge: Sam Shepard, Eduardo Noriega, Stephen Rea, Magaly Solier, Dominique McElligott, Nikolaj Coster-Waldau, Padraic Delaney...

Žanr: Western

Trajanje: 102 min.Spomenut ću tako odlični remake 3:10 To Yuma (2007) Jamesa Mangolda sa R.Croweom i C.Baleom u naslovnim ulogama, Appalossa (2008) vrsnog karakternog glumca Eda Harrisa (osim naziva film nema nikakvih sličnosti sa istiomenim naslovom iz 1966-e sa M.Brandom) odnosno briljantnu adaptaciju romana True Grit, Charlesa Portisa od strane braće Cohen iz 2010-e.

Ovom prilikom ću pokoji redak posvetiti filmu o kojem niste imali prilike previše čitati i koji kvalitetom nije ravan prije spomenutim naslovima no svakako je riječ o zanimljivom filmu koji ima drugačiju viziju sudbine poznatog odmetnika Butcha Cassidya negoli smo to imali prilike vidjeti u svima poznatom klasiku Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969), Georgea Roya Hilla. 

James Blackthorn (S.Shepard) uspješni je uzgajatelj konja u Boliviji koji nakon 20 godina pritajenog života i rada odluči napustiti svoj ranč te se vratiti u Sjedinjene Američke Države sinu kojeg nikad nije imao priliku upoznati.

Jašući planinskim puteljcima ka granici sa Čileom, Blackthorn pronađe lešinu konja i tragove njegova vlasnika koji skoro potom zapuca na Blackthorna strahujući da ga on prati. Pucnjava preplaši Blackthornova konja koji pobjegne odnijevši svu Blackthornovu ušteđevinu sa sobom.

Blackthorn nastavi putovanje sa svojim napadačem Eduardom (E. Noriega) koji mu ponudi pozamašnu svotu novca ako ga uspije zaštititi od potjere poslane nakon što je izvršio pljačku rudnika. Eduardo putem začuje glasine da je Blacthorn nitko drugi negoli slavni odmetnik Butch Cassidy...

Ne sumnjam da je većini u sjećanju nezaboravni klasik Butch Cassidy and the Sundance Kid sa jednim od ponajboljih glumačkih dueta u povijesti filma, Paulom Newmanom i Robertom Redfordom. Dobro vam je u tom slučaju poznato da su spomenuti odmetnici skupa sa svojom zajedničkom ljubavnicom Ettom Place (K.Ross) bježeći od Pinkertonovih agenata svoj put okončali u Boliviji gdje su naposlijetku nestali u kiši metaka kojom su ih sasuli bolivijski vojnici.

Pošto su okolnosti u kojima je spomenuti dvojac navodno stradao i dan danas u potpunosti nerazjašnjene to je ostavilo sasvim dovoljno prostora da proslavljeni španjolski scenarist (Tesis, Abre Los Ojos, Mar Adentro, Agora...) i povremeni redatelj (Nadie Conoce A Nadie) Mateo Gil angažira svog kolegu Miguela Barrosa da napiše scenarij o sasvim drugačijoj sudbini slavnog Butcha Cassidya.

Priča na zanimljiv način otkriva Cassidyev pritajen život koji nakon dva desetljeća stagnacije i mirnoće doživi nove avanture i uzbuđenja kad mu se put ukrsti sa mladim razbojnikom Eduardom. Paralelno, sa hrpom zbrkanih flashbackova otkrivamo rasplet Cassidyeva (N. Coster-Waldau) i Sundanceova (P. Delaney) okršaja s bolivijskom vojskom odnosno njihova odnosa sa neodoljivom Ettom Place (D. McElligott).

No, iako priča nudi neka zanimljiva scenaristička rješenja najbolji segment filma uz predivne bolivijske lokacije jest fantastična gluma često podcjenjenog glumačkog veterana, redatelja i pisca (osvojio i prestižnog Pulitzera 1979-e) Sama Sheparda.

Shepard je na neodoljiv način demonstrirao samozatajnog rančera koji je desetljećima uspješno skrivao svoj pravi identitet i koji je po smrti svoje jedine ljubavi Ette Place odlučio krenuti na svoj posljednji put kako bi susreo svog nikad viđenog sina.  

Iako su kritike vezane uz film uglavnom podjeljene, Blackthorn se okitio sa 4 prestižne Goye (uglavnom tehničke kategorije) dok je svoju premijeru, zanimljivo, imao na službenoj iTunes stranici.

Blackthorn možda i nije jedan od boljih primjera novijeg westerna kad su u pitanju ne-američki autori kao što je to npr. slučaj sa odličnim australskim filmom The Proposition (2005), no vrijedan je pažnje posebice zbog nadahnute Shepardove glume (Noriega vrlo dobar, Stephen Rea sa zapaženom epizodom propalog Pinkertonovog agenta), neviđenih bolivijskih krajolika kao i zanimljive, ali često zbrkane i nedorečene priče o jednom o najpoznatijih američkih odmetnika.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.