Ostalo / Kolumne

Ljubičasta minuta

Tko to dira Jebenu?

Tko to dira Jebenu?

Vratimo se u doba Rimskog carstva.

Zatvorite oči i vidjet ćete coloniu Julia Jader, mrežu ulica, pravokutnih kvartova, tzv., insula, rimski Forum, kojim se gradski oci danas toliko diče kao da su ga sami gradili, bedeme, te velebne zidine... zaputimo se sada dalje, do koje od kuća ili palača, pa i samostana, vidite li kako se lijepo zeleni? Da, da. Još od Rimskog cartsva u Zadru postoji tradicija vrtova i perivoja.

A sada se strelovito ubrzajmo do 1829. godine. Zadar je grad-tvrđava i ima svoj prvi javni perivoj. Taj će perivoj četiri desetljeća predstavljati svojevrsni zeleni muzej grada, ali isto tako, mjesto društvenih događanja, mjesto okupljanja.

Tamo se raspravljalo o politici, kulturi, umjetnosti, hrani, piću, odgoju djece, brakovima, preljubima i drugim temama koje svakodnevno zaokupljaju život jednog građanina.

Zahvaljujući Franzu Ludwigu von Weldenu kojemu i samo ime govori da je bio velika faca, a bio je barun, Zadar je imao prekrasan perivoj s pogledom na more. Šjor Franz bio je lud za botanikom, ali i dovoljno lud ili jednostavno - dobrodušan, da, kada je osmislio i realizirao cijelu zamisao o perivoju, predao ga je građanima. Maurska kavana, kineska pagoda, grčki hram, eksedra, ledana, obelisk, umjetne špilje, romantični paviljoni, sve se to našlo u Gradskom perivoju.

Danas se odlazak u Gradski perivoj najčešće kaže ''Idemo do Jebene''.

Ovu zelenu oazu, Perivoj kraljice Jelene Madijevke, uglavnom posjećuju mladi oboružani vrećicama iz Kauflanda, a dolaskom sezone, i turisti koji lunjaju Poluotokom i željni su upijanja svakog centimetra grada.

Gradska tvrtka Nasadi još prošlog ljeta raspisala je javni natječaj za najam nekadašnje "Ledane", prostora popularnog "Bunkera" u Perivoju kraljice Jelene. Tih 67 metara četvornih po cijeni od 4 eura po kvadratu dobila je ''Riva Liburna'' na pet godina.

Dežurni dušebrižnici grada o novom baru koji će niknuti u Perivoju nemaju lijepih riječi.

To su oni koji uglavnom grintaju sjedeći, a kad su zadnji put bili u Perivoju, nije poznato. Takvih se uvijek nađe, u svakom gradu, u svakom selu, u svakom kvartu. To su oni koji bi imali turističku sezonu, ali ne bi imali turiste. To su oni koji ne vole kad se nešto mijenja, počevši od mijenjanja dizajna ambalaže jogurta pa do većih stvari. Oni koji se ne mogu pomiriti s kompromisom modernog doba - spajanjem javnog i privatnog.

No, čemu grintanje? Pristup Perivoju neće biti ograničen. Zbog toga što će netko tamo zarađivati? Da, u tome je najveći problem. A isto tako zarađuju i kafići i restorani, muzeji, galerije, pa čak i kazališta u parkovima Londona, Pariza... zato je bolje ostaviti sve kako jest. Mi ne trebamo promjene.

Ni mladi, potjerani s Rive, koji su ''Jebenu'' posjećivali vikendom, nisu oduševljeni. No, ti će mladi već nekako naći mračno, zapušteno mjesto za svoje potrebe. Zadar im ne nudi neku alternativu, a nije da mu fali mračnih, zapuštenih mjesta. Pa nisu daleko od Jebene, eno, blizu je bivši Park radosti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.