Sedmi pečat
Nova lekcija iz starog gradiva
Uz ostale filmove nominirane za nadolazeću nagradu Oscar, gledanju ovog filma pritupio sam gotovo pedagoški s velikom dozom opreza. Puste izjave začinjene (lažnim?) emocijama i hvalospijeva mahom američkih celebritya (poput neizostavne Oprah) nakon premijere filma izazvale su kod mene blagu dozu skepticizma, no redateljsko ime Stevea McQueena i snažna glumačka podrška bili su sasvim dovoljan razlog da pogledam ovo 'čudo'.
12 Years A Slave (2013)
Režija: Steve McQueen
Uloge: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Lupita Nyong'o, Sarah Paulson, Paul Dano, Paul Giamatti, Brad Pitt...
Žanr: Povijesni, drama
Trajanje: 134 min
Godine 1841-e, slobodni crnac Solomon Northup (C. Ejiofor) živi sa svojom obitelji u državi New York gdje radi kao stolar i muzičar. Dok su mu žena i djeca bili u posjeti rodbini, Solomonu dvojica zabavljača ponude glazbeni angažman u trajanju od dva tjedna na što on pristane. Po isteku gaže, Solomon se nakon pijanstva probudi zatočen u lancima nakon čega biva prodan u roblje...
Ne mogu reći da smo bili slijepi, da do sad nismo imali prilike pogledati bezbroj filmova i serija koji se tiču jedne od "najcrnjih" epizoda iz američke povijesti, kvragu, pa i prošlogodišnja dva nominirana filma su se na sebi svojstvene načine bavili tom tematikom (op.a. "Lincoln" i "Django Unchained"). Da li nam je potrebna još jedna lekcija? Očigledno da.
Premda nas dijeli bezbroj razlika i nismo srastali okruženi svim mogućim koloritom rasa, ne trebamo okretati glavu i pravdati se da nas se to ne tiče.
Nije priča o ropstvu samo rasna stvar, okrenite listove novina, 'prošarajte' mrežom, takve stvari se i dan danas dešavaju oko nas. Mnogi će reći da se ni u našoj lijepoj (očima) državi odnos poslodavaca i radnika ne razlikuje puno više od klasičnog ropstva (nažalost je to u većini slučajeva i istina) no postoje i one, skrivene priče o klasičnim, a opet modernim izrabljivanjima.
Trebamo li se stoga užasavati nad nepravdom počinjenom prije stoljeća i pol? Naravno da nije nimalo ugodno gledati ovakav film - no pomalo je i licemjerno oplakivati tu već gotovo zaboravljenu priču dok istih pa i daleko gorih ima upravo sad u našem modernom i tzv. 'civiliziranom' društvu.
Iako je britanac, bilo je nekako pa... reći ću očekivano da će se kontroverzni tamnoputi redatelj Steve McQueen s vremenom uhvatiti i ovakve priče.
Amerikancima je očigledno trebao netko tko vidi širu sliku, tko je tuđinac a opet podjednako upoznat s problemima tamnopute rase.
Oprah je to vidjela i zamislite, šokirala se. Heeeej, pa Tarantino vam je prošle godine na sebi svojstven, sofisticiran način opalio tešku šamarčinu pa to niste svi htjeli vidjeti na ozbiljan način?
Nisam, iskreno ću vam reći, uopće nisam osobito uzdrman ovom pričom. Možda je problem u odabiru glavnog glumca (koji je usput rečeno, prošle godine također tumačio roba u malo znanom filmu "Savannah"), možda u čistoj pasivnosti koju je Northup pokazao u brojnim situacijama, a možda na kraju krajeva i u mojem raspoloženju.
Neću reći da je film loš, dapače, film je dobra lekcija za nove naraštaje koje nisu pretjerano sklone čitanju knjiga poput 'Čiča Tomine Kolibe', gledanju 'starih' filmova kao što su "Cobra Verde", "Mandingo" i brojni drugi ili epske serije "Roots" (stariji se čitatelji zasigurno još uvijek sjećaju Kunta Kinte) ali izuzev izuzetno dobre glume psihotičnog alkoholom natopljenog Fassbendera, sadističkog Dana odnosno do srži izmrcvarene Nyong'o, malo toga će vam ostati usađeno u trajno sjećanje.
McQueen konstantno krpa scenarističke rupe i pomalo luta pejzažima kako bi nas eventualno 'odmorio' od mučnih scena ali pitam se zašto?
Film koji treba osvijestiti i šokirati ne bi trebao imati takva intermezza. Ne znam, možda sam gledao previše sličnih filmova i serija ili mi možda tu nema ničeg novog osim eventualno minimalnih količina patetike kakve nam je primjerice servirao Spielberg u "Amistad-u".
Očekivao sam pune više od redatelja koji nam je donio tako osvješčujuća, daleko šokantnija remek-djela "Hunger" i "Shame" da bi na kraju gledao samo novu lekciju iz starog gradiva.
Oscari su često predvidljivi i ne bih se pretjerano iznenadio da McQueen trijumfalno uzdigne zlatni kipić u zrak no, ima tu dosta dobrih, puno boljih filmova koji bi mu mogli pokvariti slavlje.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.