mlada zadarska dizajnerica
Doris Lenarčič: Moj svijet je paleta. Ja umjetnost govorim, konzumiram i živim
Clara Macula na latinskom znači svitla točkica, što je je njezin dugogodišnji nadimak koji joj je nekoć dodjelio radio voditelj na Novom Radiju... Naša sugovornica izuzetno je zanimljiva mlada dizajnerica, s kojom smo porazgovarali o brojnim temama!
Možeš li nam reći kako je tekao tvoj put obrazovanja nakon Zadra i kako danas gledaš na svoju odluku?
S obzirom da sam oduvijek maltene znala da je modni dizajn moj put, tražila sam zapravo mjesto gdje mi se ta misija može nastaviti.
Planirala sam selidbu u inozemstvo, međutim covid-19 je imao druge planove u 2020., tako da me sudbina odvela u Zagreb. I zaista sam sretna da je, nevjerojatno sam se duševno pronašla u Zagrebu.
Jesi li bila dijete koje je rano pokazivalo kreativni zanos, što ti je ostalo iz djetinjstva u sjećanju što te nekako inspiriralo za umjetnički smjer (crteži, stripovi, crtići, slikovnice i sl.)?
Apsolutno da, crtanje je bilo moja prva ljubav i vjerojatno moje najstarije uspomene iz vrtića. Oduvijek sam imala afinitet za modu, a odluka da ću biti modni dizajner ''kad budem velika'' je došla već sa 4 ili 5 godina. Kao dijete sam najviše voljela stripove, crtiće i filmove,a volim ih još uvijek, sve od navedenog!
Za oko nam je zapela Hollywoodska Venera - reci nam više o tom projektu i suradnicima.
''Hollywodska
Venera'' je nastala kao semestralni zadatak za kolegij Kreiranje
odjeće IV A pod mentorstvom profesorice Ivane Mrčele. Tema je
bila položaj žena u društvu, te sam ja na zadatak odgovorila sa
kritikom prema užasnom utjecaju estetske kirurgije među ženama.
Posebno jer sve mlađe djevojke i djevojčice kreću na estetske
zahvate, uglavnom kreću od usana…
Haljina je zato izrađena na način da bijela skuba predstavlja zavoje te čvrste longete nakon operacija, ispod nje se u međupodstavi nalaze umetci na području grudi, bokova, stražnjice i ramena kako bi sama haljina stvorila ''savršenu'' figuru pješčanog sata. Na samom kraju su dodani plavi detalji, a to su oznake za operacije koje su napravljene sa vručim ljepilom, potom izvezene pređom i staklenim perlama.
Modne fotografije je uslikao Kristijan Gradečki , a model je Andrea Jurić.
Što je Clara macula? Tvoj osobni Instagram profil pažljivo je posložen, jako ti je važna estetika?
Clara Macula je ime mog brenda, alter ega možda čak. Clara Macula na latinskom znači svitla točkica, što mi je bio dugogodišnji nadimak koji mi je nekoć jako davno dodjelio radio voditelj na Novom Radiju, Božo ako se dobro sjećam. Kao svitla točkica me znaju mnogi Zadrani, koji mi često nisu ni znali pravo ime :).
Estetika mi je izrazito važna, rekla bih da joj prirodno težim, neovisno o čemu se radi, estetiku nalazim svugdje i u svemu, važna mi je na neki prirodan način valjda.
Kako uopće izgleda neka tvoja tjedna rutina? U kojim se temama pronalaziš trenutno, i da li ti je umjetnost važna poput osnovnih potreba - mnogi umjetnici kažu da im je to poput hrane i put prema mentalnom balansu.
Moja tjedna rutina je kaotična kao i svakom studentu modnog dizajna pa i modnom dizajneru, ako nisam na fakultetu onda trčim po gradu tražeći ''baš taj ton tila'', osim toga radim u atelju kao asitentica jednoj modnoj dizajnerici, radim na projektu koji će uskoro također izaći u javnost i slično. Nikad mira.
Trenutno dosta proučavam koncept smrti, s obzirom na kolekciju na kojoj trenutno radim, tako da tema u kojoj se ponajviše trenutno nalazim je filozofija života i smrti te komuniciranje iste putem umjetnosti i dizajna.
Za mene umjetnost nije samo hrana i balans nego svaki atom moga bića, mislim da neznam drugačije, moj svijet je paleta. Ja umjetnost govorim, konzumiram i živim, tako je od mog rođenja, drugačije i neznam. Kao što je Friedrick Niche rekao ''Imamo umjetnost da ne bismo umrli od istine.''
Vintage da ili ne? Koju modnu epohu voliš?
Striktno vintage! Izbjegavam fast-fashion u potpunosti, oblačim se u trift shopovima, vintage dućanima te putem aplikacija za preprodaju odjeće, osim što je to ekološki I moralno ispravno, također mi to daje opciju da nitko ne nosi isto što i ja. :)
Najviše volim modu 70-ih godina prošlog stoljeća, ali nije da to slijepo pratim, oblačim se kako se osjećam ili kako se želim osjećati taj dan, to je takozvana psihologija odijevanja, na meni lako možete vidjeti modne kombinacije od 1920.-2151. Zaista.
Kakav je tvoj najdraži pristup u dizajnu, krećeš li uvijek od neke skice, moodboarda ili odmah manipuliraš materijalom?
Uglavnom krećem od skice, često mi padne napamet neki odjevni predmet pa ga odmah stavljam na papir, ali nije uvijet, ponekad inspiraciju dobivam od materijala, a ponekad pročuvajući recimo prirodu ili slušajući glazbu, pa stvaram moodboarde i puštam mašti da me odvede, gdje god to bilo.
Je
li AI najkontroverzniji umjetnik našeg doba?
AI je zaisugurno najkontrovezniji umjetnik, osobno sam protiv AI u umjetničkom smislu, no u tehnološkom, medicinskom ili istraživačkom smislu, smatram da AI nije zlo, već alat koji treba dobro istražiti i s njime naučiti rukovati.
Kakva je Hrvatska u modnom smislu? Postoji li publika za odjeću koju stvaraju naši mladi dizajneri, cijenimo li unikatnost, ili treba gledati mnogo šire tržište?
Nažalost, iako imamo mnogo dobrih mladih dizajnera/ica hrvatsko tržište još nema ekonomiju za to. Novac utjeće na razvoj društva, te da si Hrvati mogu priuštiti neki designer piece vjerojatno bi modna scena bila puno bolja, jer objektivno, Hrvati imaju stila, ali nažalost nemaju novaca. Svakako sam pozitivna i primjećujem napredak u zadnjih 10-ak godina te vjerujem da idemo prema nekom svijetlijem smjeru.
Vidiš li se u možda u Zadru i u Hrvatskoj općenito za...pet, deset godina? Ili ne voliš toliko unaprijed planirati?
U Hrvatskoj sigurno da, no Zadar nažalost ne pruža baš prilike dizajnerima, umjetnicima i slično, tako da će moja kućna adresa još dugo ostati u Zagrebu. Kada sam bila mlađa sam puno maštala o inozemstvu, no što više odrastam shvaćam da je Hrvatska sigurna i dobra zemlja, možda nam plaće nisu kao švicarske, ali barem nemoram sa pištoljem po kruh i mlijeko.
Vezane vijesti
-
25. - 27. 04. 2025. godine, na 50-metarskom bazenu u Berlinu održano je jedno od najznačajnijih međunarodnih plivačkih natjecanja – Berlin Swim Open.
-
Ove, 2025. godine, navršit će se 582 godine od kada je Pažanin, fra Ivan Tutnić, nakon povratka s hodočasničkog putovanja u Svetu Zemlju, u Pag donio Sveti Trn s Kristove krune, što je danas jedna od najvećih relikvija u gradu Paga, ali i u Hrvatskoj. Procesija sa Svetim Trnom u Pagu je prvi puta održana 1445. godine, a u skladu s papinskom poveljom, procesija se održava 4. svibnja, na dan određen za slavljenje Svetog Trna.
-
Srijeda vam u Kino Zoni donosi novu porciju dvostruke filmske zabave i to uz reprizu fantastične i nikad aktualnije ''Konklave'' te nastavak ciklusa filmova posvećenom velikom Pedru Almodóvaru i njegovu urnebesnu crnohumornu dramu ''Čime sam to zaslužila?''!
-
U srijedu 30. travnja, u sklopu programa "Društvene srijede", odžati će se predavanje Camino de Santiago: 'Iskustvo pet hodočašća na tri hodočasničke rute' - Don Ivica Jurišić
Izdvojeno
-
U utorak 29. travnja, na Trgu 5 bunara, obilježavamo Svjetski dan plesa. Gesta kao organizator već punih 10 godina okuplja sjajnu ekipu zadarskih plesača različitih izričaja!
-
Hrvatska obrtnička komora i Grand Dalewest d.o.o. sklopili su međusobnu suradnju kojom su hrvatskim obrtnicama i obrtnicima osigurani popusti na gospodarska, osobna i električna vozila marke Ford, a čime je HOK Obrtnik plus program pogodnosti stekao još jednog partnera.
-
Srijeda vam u Kino Zoni donosi novu porciju dvostruke filmske zabave i to uz reprizu fantastične i nikad aktualnije ''Konklave'' te nastavak ciklusa filmova posvećenom velikom Pedru Almodóvaru i njegovu urnebesnu crnohumornu dramu ''Čime sam to zaslužila?''!
-
SC Višnjik obavještava sve posjetitelje velikog koncerta koji će se održati u srijedu 30. svibnja 2025., na kojem nastupaju Grše, Vojko V., Edo Maajka, Miach i Ragazzi, o sljedećem:
Reci što misliš!