
Njihovi vršnjaci scrollaju, a oni dižu utege, i za to osvajaju vrijedne nagrade. Družila sam se s Riom i Ginom Longin, bratom i sestrom čiji je otac Venci Longin ujedno i njihov trener.
Klub za dizanje utega Zadar u travnju bio je domaćin Prvenstva Hrvatske za kadete i kadetkinje. Na natjecanju je sudjelovalo 25 natjecatelja iz šest različitih klubova, a odličan nastup ostvarili su upravo Ria i Gino Longin.
Ria Longin postala je prvakinja Hrvatske do 17 godina u kategoriji do 58 kg, osvojivši prvo mjesto u sve tri discipline. Gino Longin također je postao prvak Hrvatske do 17 godina, u kategoriji do 65 kg, dominirajući u trzaju, izbačaju i biatlonu. U trzaju je podigao 71 kg, a u izbačaju 87 kg.
Tko ih je „zarazio” dizanjem utega? Dolaze iz drugog sporta pa su prešli na dizanje utega. Kakav je bio taj prijelaz? Je li u početku bilo teško, zanimalo me.
”Ja sam se još u školi počela baviti crossfitom, tako da sam od ranije bila u tome. Prijelaz na dizanje utega mi zato nije bio nešto posebno težak, ali je bio zanimljiv. Već sam imala slična iskustva kroz skokove i treninge u dvorani, tako da mi ništa nije bilo posebno teško. Zapravo sam i na nastavi bila dosta aktivna i uvijek sam imala dobre rezultate”, kaže nam Ria.
A kako izgleda njihov dan, s obzirom na to da idu u školu i imaju puno obaveza.
Ria je upisala ekonomsku školu, sportski razred. Gino je u Strukovnoj i kažu – sve se može kad se o dovoljno jako želi. Kad je nastava ujutro je malo lakše – ostaje cijelo popodne ili večer za trening.
Pitala sam ih i kako su prilagodili prehranu zahtjevnim treninzima. Imaju sreće, još su mladi, priušte si i fast food, ne broje kalorije ni makronutrijente. Iako i sami kažu kako su polako razvili osjećaj za to što je pravilna, nutritivno bogata prehrana.
Treniraju svakodnevno, a i vikendom nema puno odmora. Ponekad je samo nedjelja ”full day off”. Aktivan odmor je također tu, ljeti na moru, skokovi… a njihovi vršnjaci i prijatelji, što kažu na ovaj način života? Kažu da tu nema problema, a jako ih je motivirao otac pa se vide u ovom sportu i u budućnosti. Kažu, nije to neka ovisnost, ali s vremenom njima je zdrav i aktivan život – potreba.
Zanimalo me kako se pripremaju kada već znaju datume natjecanja. Ria kaže kako tada pojačano rade na tehnici primjerice čučnja, ne rade s pretjeranim kilažama prije samog natjecanja i paze na prehranu zbog toga jer se određuje u kojoj su kategoriji po kilaži, pa da se ne dogodi da pređu postavljene parametre.
Sada Ria u trzaju diže 50 kilograma, u izbačaju 65, a Gino je došao na brojke 71 i 87!

A dvostruka uloga tate i trenera Venciju Longinu jako je draga, ponosan je na svoju djecu. Pitali smo ga kako pomiruje te dvije životne situacije.
”Nisam strog, ali želim da budu odgovorni i disciplinirani, da se trenira svaki dan i kad su tu – dati sve od sebe je poželjno. Od malih nogu Ria i Gino su s tatom, pa je sport za njih nešto sasvim prirodno. To je najbolje i najzdravije odrastanje”, kaže nam Venci, a hoće li oni poslije nešto napraviti u tom sportu, njemu je manje važno, bitno mu je da su tu, okruženi takvim ljudima, sportašima…
Pojasnio nam je kako se u dizanju utega razlikuju težinske i tehničke kategorije. Kod trzaja gleda se tehnika, a tu su još i nabačaj i izbačaj. Zbroj se naziva biatlon, koji se gleda na državnim natjecanjima.
Relativno mlad klub u Zadru postigao je izvrsne rezultate. U dvorani su čak 17 godina, a klub je osnovan prije 3 godine i već ima 20 državnih prvaka.
Ako bi se netko htio pridružiti klubu, svakako može. Iskustvo nije potrebno, Venci nam kaže da prvi trening kreće s upoznavanjem rekvizita, pripremom tijela na tehnike izvođenja, prvo se radi sa štapom, laganijim šipkama, potom se prelazi na težine kroz mjesec do tri mjeseca. Tehnika je ključna, smatra Venci.
Nismo mogli da ga ne priupitamo za u fitness svijetu opjevani kreatin. Venci smatra da suplementi nisu potrebni rekreativcima, samo dobra prehrana. On sam koristi osam godina kreatin, svakodnevno uzima 10 grama. Tjedan prije natjecanja diže na 20 grama.
U sportovima poput body buildinga konzumira se svašta, ali Venci kaže da treba biti oprezan – sve što uzimaš jednog dana se na neki način vraća. Treba slušati svoj organizam, on je dirigent, izbjegavati procesuiranu hranu i guštati u namirnicama koje su sezonske i svježe, dostupne, dobro je kuhati, iskoristiti sve blagodati naše domaće mediteranske hrane.




