#zdravlje
Liječnici upozoravaju: Kava i lijekovi ne idu zajedno
Liječnici tvrde da kava i lijekovi ne idu zajedno, evo zbog čega.
Kofein koji se nalazi u kavi utječe na aktivne sastojke iz lijekova, čak i iz suplemenata.
Ako imate redovitu terapiju ili uzimate suplemente, pripazite da to ne bude baš uz prvu jutarnju kavu. Za zdravu osobu je 400 miligrama kofeina dnevno sasvim sigurno, ali kava može znatno izmijeniti apsorpciju lijekova. To znači da, ako uzimate lijek uz kavu, efekt lijeka može postati slabiji, a liječenje sporije.
Pokušajte kavu odgoditi barem sat vremena nakon terapije. Znači: Doručak, terapija (osim ako vam je liječnik savjetovao drugačije), a kava tek sat vremena nakon toga.
Kako točno kava utječe na lijekove?
Prema rezultatima istraživanja, kava može smanjiti djelovanje nekih lijekova. Nisu to samo lijekovi protiv bolova, nego i oni koji se propisuju za liječenje kroničnih bolesti i neuroloških oboljenja. Zato i bilo dobro da napravite pauzu između njih, kako ne biste usporili oporavak.
Kad popijemo lijek, njegovo djelovanje ne počinje odmah. On se najprije mora apsorbirati, odnosno mora dospjeti u krvotok i potom se raširiti organizmom. Koliko dobro se lijek apsorbira, toliko brzo ćemo ozdraviti. Kava ometa ovaj proces.
Antidepresivi: Smanjuje apsorpciju.
Lijekovi koji sadrže željezo: Smanjuje apsorpciju.
Relaksanti mišića: Smanjuje apsorpciju.
Lijekovi za liječenje mentalnih bolesti: Smanjuje apsorpciju.
Lijekovi koji sadrže aspirin: Ubrzava apsorpciju.
Lijekovi za liječenje Parkinsonove bolesti: Uubrzava apsorpciju.
Lijekovi za liječenje problema sa štitnom žlijezdom: Smanjuje apsorpciju.
Vitamin D i kalcij: Smanjuje apsorpciju.
Glukoza: Smanjuje apsorpciju.
Lijekovi koji ciljaju na Alzheimerovu bolest: Smanjuje apsorpciju.
Lijekovi koji sadrže paracetamol: Ubrzava njihovo eliminiranje iz organizma.
Minerali (kalcij, magnezij, natrij itd.): Ubrzava njihovo izlučivanje.
Lijekovi se piju s vodom
Rješenje je vrlo jednostavno: Lijekove pijte s vodom, a kavu pijte prije ili poslije. Isto vrijedi i za neke druge napitke jer su istraživanja pokazala da čak i cijeđena naranča može ometati apsorpciju lijeka, baš kao i čajevi. Mala promjena u navikama može znatno doprinijeti vašem zdravlju i efektu lijekova koje pijete, piše B92.
Izdvojeno
-
U utorak 26. studenoga 2024. godine Sveučilište u Zadru obilježava Međunarodni dan studenata od 10 do 13 sati .
-
Bacanje hrane jedan je od najvećih problema modernog društva. Osim što svake godine uzrokuje ogromne financijske gubitke, ima i ogroman utjecaj na okoliš.
-
U utorak, 26. studenoga Udruga Pčelara „Dalmatina“ Zadar organizira predavanje će vas uputiti kako da u vlastitom vrtu proizvedete zdravu hranu cijele godine u izazovnim uvjetima
-
Aminess Avalona Camping Resort 5*, koji je dio jedne od najbrže rastućih turističkih kompanija u Hrvatskoj Aminess Hotels & Resorts, osvojio je prestižnu nagradu “Kamp godine” na ovogodišnjim Danima hrvatskog turizma, održanim 21. i 22. studenog u Hotelu Kvarner u Opatiji.
Reci što misliš!