Lifestyle

njezin kantun

Pet iznenađujućih stvari koje se događaju ženama u menopauzi

Pet iznenađujućih stvari koje se događaju ženama u menopauzi
Thinkstock

Zdrave životne navike mogu uvelike pomoći u ublažavanju simptoma.

Žene su prešle dug put da bi normalizirale ono što se događa njihovim tijelima tijekom menopauze. Od oslobađanja da bi govorile o tome do kozmetičkih brendova koji stvaraju proizvode namijenjene ženama koje prolaze kroz ovo razdoblje, ulažu se ogromni napori da se destigmatizira "promjena".

Pa ipak, još uvijek postoji gomila simptoma o kojima se jednostavno ne govori.

Simptomi perimenopauze pokretna su meta, kaže dr. med. Suzanne Gilberg-Lenz, autorica nedavno objavljenog Menopause Bootcampa. Ona opisuje biološki kaos koji može nastupiti prije nego nastupi prava menopauza (definirana kao 12 uzastopnih mjeseci bez menstruacije).

Perimenopauza može potrajati od jedne do više od 20 godina, a iako se neki od uobičajenih simptoma, na sreću, prepoznaju, drugi se nedovoljno dijagnosticiraju i o njima se premalo govori. Rezultat: Žene ostaju zbunjene, iznervirane, posramljene ili čak uplašene.

Oprah Wifrey vjerojatno je najpoznatija žena na svijetu i nedavno je otkrila da je i sama imala problema s lupanjem srca zbog čega je bila prestravljena. Naknadno je saznala da je ovaj simptom bio povezan s menopauzom kroz koju je prolazila.

Nedostatak transparentnosti u vezi sa simptomima je nešto što Gilberg-Lenz smatra neprihvatljivim i ono što tjera stručnjake poput nje da daju svoj doprinos u rasvjetljavanju simptoma koji otežavaju život ženama.

“Želim da žene uđu u ovo pripremljene, da traže informacije i da o njima glasno govore”, kaže Gilberg-Lenz.

Ovdje izdvajamo pet simptoma koji najviše iznenade žene

Sve curi

Iako možda očekujete da će menstruacija nestati, stvarnost je mala drugačija. Krvarenja mogu biti zaista obilna.

“Mi to zovemo krvarenje s mjesta zločina”, šali se Gilberg-Lenz.

“Kad nemate redoviti, predvidljivi ciklus, a između menstruacija prolazi dulje vrijeme, može se nakupiti puno više sluzni u maternici, endometriju, nego inače. Na kraju će sve to izaći iz vas i može izaći sve odjednom što je, opet, može izgledati vrlo, vrlo dramatično.

Ako je prošlo dosta vremena od vaše zadnje mjesečnice, trebali biste biti spremni na sve, upozorava liječnica i dodaje kako obilna krvarenja mogu uzrokovati i miomi, polipi, čak i rak te da svakako želite da liječnik isključi ove stvari ako imate obilna krvarenja.

Kaos na koži

Koža vam divlja kao da ste ponovno u pubertetu. Imate suhu kožu. Pojavljuju vam se nove bore. Sve to nije idealno, ali je očekivano.

Mijenjaju se razine hormona u tijelu, teststeron i estrogen čije razine rastu i opadaju mogu dovesti do izbijanja prištića, objašnjava dermatolog Dendy Engelman iz New Yorka.

Engelman inzistira i na svakodnevnom korištenju kreme za sunčanje kako bi se spriječila upala koja iritira akne i uzrokuje izlaganje UV zračenju.

Teško se krećete, a zglobovi su vam ogromni

Skoro svaka stanica u našem tijelu ima receptor za estrogen — što znači da ovaj hormon utječe na sve, od mozga do reproduktivnog trakta i zglobova

“Estrogen ima protuupalni učinak pa kako razine padaju, doživljavamo više upala, manje podmazivanja i promjene strukture zglobova. To uzrokuje osjetljivost i oticanje, a posebno ukočenost i bol u ramenom zglobu, što se naziva smrznuto rame.” Gilberg-Lenz kaže i da je protok krvi u tom području ključan za unos potrebnog kisika i hranjivih tvari. To znači vježbanje, istezanje i, eventualno, fizikalnu terapiju. Još jedna pametna navika je jesti protuupalnu hranu punu voća i povrća, održavati hidrataciju i unositi omega-3 masne kiseline (iz ribe poput lososa i sardina), za koje je dokazano da pomažu u ublažavanju oteklina.

Mirišete kao potpuno druga osoba

Bakterije koje žive na vašem tijelu (zapamtite, mikrobiom imate posvuda — koža, vagina, crijeva) hrane se spojevima iz vašeg znoja, nakon čega ispuštaju oštre nusprodukte. Kada uđete u menopauzu, razine estrogena, progesterona i testosterona fluktuiraju i djeluju i na vaš mikrobiom.

“Mijenja se ravnoteža hormona i pH, mijenjaju se vrste i broj bakterija, a time i mirisi”, kaže Gilberg-Lenz. U isto vrijeme, vjerojatno se više znojite zbog valunga i noćnog znojenja, stvarajući tako hranjivo okruženje za vašu novu – bakterijsku zajednicu. A ako ste dehidrirani (zbog više tjelesne temperature kada imate valunge), stvari se pogoršavaju: Vaš znoj postaje koncentriran, što može proizvesti jače mirise…

Možda ćete biti u iskušenju da se svaki dan dodatno tuširate, ali to bi bila pogreška. Nosite prozračne tkanine poput pamuka, konoplje i lana kako ne biste zadržavali znoj i pijte vodu. Također, Gilberg-Lenz naglašava da ne biste trebali paničariti ako vam se ne sviđa vaš novi miris – vaš će se miris vjerojatno nastaviti mijenjati zajedno s vašim hormonima.

Iznenada ste preplavljeni strahom

Ne tako zabavan detalj koji prati starenje. Perimenopauza može izazvati osjećaj strašne brige, otežano disanje, iznenadno lupanje srca pa čak i osjećaj straha. “Kad nemate ovulaciju ili ovulirate kasnije u mjesecu, proizvodite mnogo manje progesterona u drugoj polovici svog ciklusa nego inače”, objašnjava Gilberg-Lenz. “Taj pad može uzrokovati porast tjeskobe. Mnoge žene imale zaista intenzivne reakcije u to vrijeme – napade panike koji se pojavljuju niotkuda, osjećaj izvan tijela, osjećaj da nisu svoje.”

Zdrave životne navike mogu uvelike pomoći u ublažavanju simptoma.

Vježbanje je dokazana metoda koja pomaže u borbi s anksioznošću.

Studije pokazuju da konzumacija magnezija i cinka, u hrani poput jaja, kamenica i mahunarki, ima impresivan učinak. “Možda biste željeli razgovarati sa svojim liječnikom o zamjeni progesterona tijekom druge polovice vašeg ciklusa, što može biti od velike pomoći nekim ženama”, savjetuje Gilberg-Lenz.

Ipak, nije sve tako crno. Kad se hormoni s vremenom stabiliziraju, većina se žena počne osjećati mnogo bolje.


Reci što misliš!