biljke
I biljke teško podnose vrućine: Na ove četiri stvari obavezno pripazite tijekom ljetnih mjeseci
Biljke se 'znoje' i osjetljive su na promjene temperatura pa i njima teško padaju ljetne vrućine. Međutim, često im ne odgovaraju ni načini na koje želimo rashladiti svoj životni prostor. Evo na koje 'sitnice' biste trebali obratiti pozornost ako želite da vaši zeleni prijatelji ostanu zdravi.
Budući da se temperaturni rekordi samo obaraju i da nas meteorolozi upozoravaju na nadolazeće toplinske valove ovoga ljeta, valja se pripremiti na nesnosne vrućine. No ne doživljavamo samo mi neugodu kod visokih temperatura, i naše kućne biljke vrlo su osjetljive pa im je ljeti potrebna posebna njega. Evo na što sve trebate obratiti pozornost kako bi vaše biljke zdrave i zelene dočekale jesen.
Pazite na rolete na prozorima!
Neke biljke trebaju anje sunčeve svjetlosti, a neke više, ali zbog procesa fotosinteze, sunčeva svjetlost je neophpdna za normalan rast biljaka. Stoga, ako se od vrućina branite tako što ćete spustiti rolete i cijeli dan boraviti u sjeni, sjetite se svojih biljaka. Ako želite neku prostoriju na ovaj način održati hladnijom, biljke preselite u neku drugu prostoriju u kojoj im rolete ili zavjese ipak neće blokirati svjetlost.
Neke biljke ne vole izravnu svjetlost!
Na primjer, prozori i balkoni južne i zapadne orijentacije izloženi su jakoj sunčevoj svjetlosti koja može oštetiti listove nekim biljkama. Stoga, biljke osjetljivije na svjetlost udaljite od prozora kako biste im smanjili izloženost direktnoj svjetlosti. Razmislite o korištenju prozračnih, natural ili bijelih, zavjesa koje će filtrirati svjetlost, a istovremeno propuštati zrak.
Oprezno sa zalijevanjem
Ljeti će se supstrat ili zemlja sušiti brže nego u ostatku godine, ali svejedno nemojte pretjerivati sa zalijevanjem. Većini tropskih biljaka supstrat treba održavati blago vlažnim, a biljka kojoj nedostaje vode to će vam pokazati tako što će joj listovi postati mekani i mlohavi. Biljke borave na terasama, balkonima i dvorištima trebat će znatno više vode jer će se tegle usijati, a supstrat osušiti u kratkom roku. Svakodnevno ih zalijevajte, ali samo u ranim jutarnjim ili kasnijim večernjim satima.
Biljke ne vole klima-uređaje
Ako koristite klima-uređaj, pazite da biljke nisu smještene tako da hladan zrak izravno “puše” u njih. Ako rashlaađujete prostor u kojem se nalaze biljke, tada ih nećete trebati previše zalijevati jer će se i zemlja sporije sušiti. Osim toga, klima-uređaji isušuju zrak, pa im je poželjno s vremena na vrijeme poprskati listove jer većina biljaka voli vlažniji zrak. Uz pad vlage mogu se pojaviti nametnici na biljkama pa pripazite na simptome zaraze crvenim paukom ili vunastim ušima.
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Reci što misliš!