Kućni ljubimci
Nova studija otkrila: Ova vrsta mačaka ima najduži životni vijek
Zanimljiva studija britanskih znanstvenika rasvjetlila je pitanje dugovječnosti mačaka te otkrila koje pasmine žive najduže.
Nedavna studija koja je proučavala životni vijek tisuća mačaka u Velikoj Britaniji otkrila je značajne razlike među različitim pasminama.
Dan O’Neill s britanskog Kraljevskog veterinarskog fakulteta i njegov tim proveli su navedenu studiju nakon što su zaključili da postoji nedostatak opsežnih istraživanja o dugovječnosti mačaka, naglašavajući značajan jaz u usporedbi sa studijama na psima.
Istražujući podatke o 7936 preminulih mačaka između 2019. i 2021. godine, britanski znanstvenici su otkrili da je njihov prosječni životni vijek približno 11,7 godina. Ženke mačaka obično nadžive mužjake, s očekivanim životnim vijekom od 12,5 godina u odnosu na 11,2 godine.
Suprotno uvriježenom mišljenju, križane mačke obično žive duže od većine čistokrvnih, s očekivanim životnim vijekom od 11,9 odnosno 10,4 godine.
Među analiziranim pasminama, birmanske mačke i burmanske mačke imale su najduži životni vijek od 14,4 godina, dok su bengalske i sfinks mačke imale najkraći životni vijek od 8,5 odnosno 6,7 godina.
Zanimljivo, za razliku od pasa, čini se da varijacije u životnom vijeku mačaka nisu u korelaciji s osobinama poput veličine tijela. O’Neill primjećuje i relativnu fizičkoj ujednačenost među mačkama.
Studija, koja je objavljena u časopisu Journal of Feline Medicine and Surgery, također je proizvela tablice života, koje su pomogle u predviđanju preostalih životnih vijekova različitih pasmina mačaka, kako bi se vlasnicima mačaka pomoglo da donesu informirane odluke o medicinskim tretmanima.
Ako vaša mačka ima 11 ili 12 godina i očekuje se da će živjeti još samo godinu dana, tada vjerojatno nije vrijedno raditi operaciju, na primjer, kaže na kraju O’Neill.
Izdvojeno
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
-
Pitanje nošenja vjenčanog prstena daleko je složenije nego što se na prvi pogled čini. Ova naizgled jednostavna tradicija krije bogatu povijest koja seže sve do drevnog Egipta, a današnji običaji razlikuju se diljem svijeta.
Reci što misliš!