Lifestyle

Najnoviji internetski trend

Treba li zajedno uzimati vitamin D i magnezij?

Treba li zajedno uzimati vitamin D i magnezij?
Thinkstock

Najnoviji internetski trend povezan s dodacima prehrani uključuje uzimanje vitamina D i magnezija u isto vrijeme

Određivanje prehrane koja najbolje pogoduje organizmu najbolje je prepustiti stručnjacima. Isto vrijedi za preporuke o suplementima.

Međutim, ponekad je u šumi dostupnih informacija na društvenim medijima teško razlučiti stručne savjete od pukog rekla-kazala.

Najnoviji internetski trend povezan s dodacima prehrani uključuje uzimanje vitamina D i magnezija u isto vrijeme

 

“Nedavno su brojni zdravstveni influenceri na TikToku sugerirali da kombinacija ta dva suplementa može pojačati njihove blagotvorne učinke, uključujući bolji san i manje tjeskobe”, kaže dijetetičarka Kim Yawitz. Premda postoji nešto istine u stavu da vitamin D3 pomaže i u povećanju apsorpcije magnezija u crijevima te da potonji pomaže jetri i bubrezima da metaboliziraju vitamin D, činjenica je da “nema dovoljno dokaza koji upućuju na to da bi se ti dodaci uopće trebali uzimati, a kamoli zajedno”, prenosi tportal.

Yawitz i nutricionistica Lara Clevenger otkrivaju što treba znati o vitaminu D i magneziju te isplati li se uzimanje tih suplemenata istovremeno.

Koje su zdravstvene dobrobiti vitamina D i magnezija?

Prije nego što podrobnije proučimo korisnost zajedničkog uzimanja magnezija i vitamina D, korisno je odvojeno razmotriti njihove zdravstvene prednosti.

“Magnezij i vitamin D bitni su hranjivi sastojci te igraju važnu ulogu u mnogim tjelesnim funkcijama”, kaže Clevenger.

Zdravstvene prednosti vitamina D

Vitamin D je zajednički naziv za skupinu sekosteroida koji se mogu naći u obogaćenim mliječnim proizvodima, žumanjcima, jetri, mesu i ribljim uljima. Također se može stvoriti u koži uslijed izlaganja suncu.

“Vitamin D neophodan je za tjelesnu apsorpciju kalcija iz hrane u krv, a također je antioksidant koji podržava rad imuniteta, mišića i mozga”, ističe Clevenger. Riječ je o vitaminu topivom u mastima koji ima ulogu u funkciji imunološkog sustava, zdravlju kostiju i rastu stanica.

Zdravstvene prednosti magnezija

“Magnezij igra ulogu u više od 300 kemijskih procesa u tijelu. Osim što pomaže u regulaciji šećera u krvi, srčanog ritma i krvnog tlaka, pomaže u stvaranju DNK, RNK i koštanog tkiva”, kaže Yawitz, dodajući da također omogućuje aktiviranje živaca i kontakt mišića.Ne dajte da vas brojni videi s TikToka navedu na pogrešan zaključak. Uzimanje magnezija i vitamina D u tandemu neće dodatno poboljšati vaše zdravlje.

Neke su studije čak sugerirale da njihova odvojena konzumacija može pomoći u poboljšanju sna i tjeskobe, ali nema dovoljno dokaza da se to sa sigurnošću može tvrditi. Osim toga, kaže Yawitz, nema mnogo dokaza za to da bi se vitamin D i magnezij uopće trebali uzimati, a kamoli zajedno – osim ako liječnik ili dijetetičar nije rekao da imate manjak i da vam treba nadomjestak.

S druge strane, nema rizika zbog njihova istodobnog uzimanja. “Do sada nema dokaza za to da se magnezij i vitamin D ne bi trebali piti u isto vrijeme”, kaže Yawitz. No to neće dovesti do dodatnih zdravstvenih koristi.

Koliko nam je potrebno magnezija i vitamina D?

“Muškarcima je potrebno oko 420 miligrama magnezija dnevno (ili 400 miligrama ako imate 30 godina ili manje) iz hrane – ako je to moguće”, kaže Yawitz. Simptomatski nedostatak prilično je rijedak kod zdravih odraslih osoba koje se uravnoteženo hrane, jednostavno zato što će bubrezi izlučiti više ili manje magnezija, ovisno o tome koliko ga ima u tijelu.

Koliko vam je vitamina D potrebno, teško ćete sami procijeniti, pogotovo ako se većinom ili potpuno oslanjate na sunčevu svjetlost, kaže Yawitz. Većina muškaraca treba oko 15 mikrograma (što je jednako 600 IU) vitamina D dnevno, iako bi oni stariji od 70 godina imali koristi od 20 mikrograma (800 IU) dnevno. Blagi nedostatak je češći u slučaju vitamina D nego magnezija – neke studije pokazale su da između 28,5 i 41,4 posto Amerikanaca ima nedostatak. Simptomi toga uključuju bolove u mišićima i kostima, povećanu osjetljivost na bol i slabost mišića.

“Ako sumnjate da možda imate manjak, najbolje je da zamolite liječnika da to provjeri jednostavnim testom krvi”, kaže Yawitz.

 


Reci što misliš!