Rasprava...
Bijela ili smeđa – koja su jaja zdravija?
Rasprava o zdravstvenim prednostima smeđih naspram bijelih jaja traje godinama. Međutim, važno je razumjeti da glavni razlog razlike u boji ljuske jajeta leži u pasmini kokoši koja nosi jaja, a ne u njihovoj nutritivnoj vrijednosti.
Što uzrokuje promjenu boje
Razlika u boji između smeđih i bijelih jaja čisto je površinska i određena je pasminom kokoši.
Nutritivno gledano, smeđa i bijela jaja sadrže usporedive količine proteina, vitamina i minerala. Osiguravaju esencijalne hranjive tvari poput vitamina B12, vitamina D, riboflavina, selena i kolina, koji su ključni za održavanje dobrog zdravlja. Razlika u okusu ili nutritivnoj vrijednosti između dvije vrste jaja je minimalna i ne utječe značajno na njihove ukupne zdrvastvene prednosti, piše Times of India.
Troškovi i prehrambene prednosti
Jedna od uobičajenih zabluda je da su smeđa jaja zdravija jer su skuplja. Ova predodžba dovodi u zabludu. Viša cijena često je posljedica činjenice da su pasmine koje nose smeđa jaja obično veće i troše više hrane, što dovodi do povećanja troškova proizvodnje. Razlika u cijeni nije pokazatelj njihove nutritivne superiornosti.
Važnost prehrane kokoši i životnih uvjeta
Drugi čimbenik koji utječe na prehrambeni profil jaja je prehrana kokoši i životni uvjeti. Jaja kokoši uzgojenih u slobodnom uzgoju ili hranjenih hranom bogatom omega-3 masnim kiselinama mogu sadržavati više razine ovih korisnih nutrijenata. Studije su otkrile da jaja od kokoši kojima je dopušteno da borave na suncu sadrže 3-4 puta veću količinu vitamina D nego u jajima od kokoši uzgojenih na konvencionalni način. Međutim, ovaj se aspekt odnosi i na smeđa i na bijela jaja, a više se odnosi na način života i ishranu kokoši nego na boju ljuske.
Kakva je presuda?
U konačnici, izbor između smeđih i bijelih jaja svodi se na osobne preferencije, dostupnost, a ponekad i na kulturološke utjecaje. Obje vrste nude slične prehrambene prednosti i mogu biti dio zdrave prehrane. Bilo da su smeđa ili bijela, odabir jaja označenih kao “organska”, “uzgojena u slobodnom uzgoju” ili “uzgojena na pašnjacim” osigurava bolje životne uvjete za kokoši i potencijalno veći sadržaj omega-3 zbog njihove prehrane.
Izdvojeno
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
-
U trećem i posljednjem tekstu u seriji o sigurnim i pravednim granicama planetarnih resursa bavimo se putokazima ostvarivanja ovih progresivnih društvenih i ekoloških ciljeva.
-
Iako smo skloni gastritisom nazvati svaku bol u gornjem dijelu želuca, riječ je o posebnom stanju čija se dijagnoza potvrđuje histološkim pregledom tkiva.
Reci što misliš!