Znate li da se zbog predugog sjedenja možete osjećati još umornije?
Istina je, umor uzrokuju mnoge stvari – stres, loša prehrana, hormonska neravnoteža – ali sjedilački način života također igra ulogu u ekstremnom umoru. Što više sjedite, osjećate se izgubljenije.
To je zato što se tijelo – srce, pluća, mišići – “dekondicioniraju”, što se može dogoditi za samo nekoliko dana.
Dobre vijesti: istraživanje pokazuje da kretanje može vratiti snagu vašem koraku. Jedna studija koja je proučavala učinak vježbanja na ljude koji su prijavili stalne razine umora otkrila je da su i oni koji su 20 minuta vježbali niskim ili srednje intenzivnim ritmom tri puta tjedno tijekom šest tjedana doživjeli povećanje razine energije za 20 posto. I dok su obje skupine također prijavile smanjenje umora, grupa niskog intenziteta doživjela je puno veći pad.
Studije su također pokazale da su ljudi koji više sjede skloniji lošem raspoloženju pa čak i depresiji. Kako je vježbanje povezano s otpuštanjem serotonina, ti hormoni ‘dobrog osjećaja’ su ono što tjera ljude da žude za tjelovježbom i pritom budu ustrajni.
Izdvojeno
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
-
U trećem i posljednjem tekstu u seriji o sigurnim i pravednim granicama planetarnih resursa bavimo se putokazima ostvarivanja ovih progresivnih društvenih i ekoloških ciljeva.
-
Iako smo skloni gastritisom nazvati svaku bol u gornjem dijelu želuca, riječ je o posebnom stanju čija se dijagnoza potvrđuje histološkim pregledom tkiva.
Reci što misliš!