7 načina
Kako odbiti savjet koji niste tražili
Neželjni savjeti, bilo od voljenih ili stranaca, mogu biti duboko frustrirajući, čak i kad nisu zlonamjerni.
Ali sljedeći put kad se spremate uzvratiti, uzmite si trenutak da razmislite o blažem odgovoru.
1) Priznajte važnost različitih stajališta
Ne trebate primati neželjene savjete, ali svejedno možete priznati koliko je važno čuti različita stajališta o svojim okolnostima, kaže psiholog Aldrich Chan.
“Istaknite prednost primanja različitih perspektiva”, preporučuje Chan. “Ovaj odgovor fokusira se na vrijednost različitih mišljenja bez naznake slaganja ili namjere da se slijedi savjet.”
2) Dajte im do znanja da istražujete svoje mogućnosti
“Objasnite da ste u procesu istraživanja različitih opcija”, kaže. “Ovaj odgovor sugerira da ste otvoreni za razmatranje raznih savjeta, ali ne implicira konačnu odluku.”
Ova je metoda posebno korisna kada je neželjeni savjet popraćen zahtjevom za trenutačnom odlukom.
“Možete reći nešto u stilu ‘Nisam o tome razmišljala, daj da razmislim o ovome još malo'”, predlaže psihologinja Jodi RR Smith.
3) Nastavite biti ljubazni
Neželjeni savjeti ponekad mogu biti dobrodošli sve dok više nisu, primjećuje stručnjakinja za bonton Lisa Mirza Grotts. Ali bez obzira na to koliko izazovno može biti, ostati pristojan najbolji je način reagiranja, piše Best Life.
“Budite ljubazni sa svojim odgovorom i jednostavno im zahvalite na savjetu”, savjetuje Grotts. “Također možete pokazati da cijenite njihove savjete, a ton kojim ćete odgovoriti odavat će vaše poštovanje prema njihovoj perspektivi.”
4) Imajte smisla za humor u vezi toga
Ako vam je teško pokazati da cijenite savjet koji niste tražili, umjesto toga odvojite vrijeme da mu se nasmijete. Imati smisla za humor još uvijek može biti pristojan način reagiranja, kaže Grottsu.
“Komično olakšanje može ublažiti svaku situaciju. Možete se našaliti poput: ‘Vau, čini se da je ovo glavna tema’.”
5) Budite jasni da ste za sada zadovoljni svojom odlukom
Ne postoji ništa tako neugodno kao primanje prijedloga o nečemu na što ste se već odlučili. Ako je to slučaj, možete to razjasniti bez nepristojnosti, kaže Chan.“Dajte osobi do znanja da ste zadovoljni svojom trenutnom odlukom i da ne tražite alternativne prijedloge”, preporučuje. “Ovaj odgovor pokazuje povjerenje u vaše izbore, a istovremeno zadržava pristojnost.”
6) Osmijeh u tišini
Ponekad je najuljudniji način da odgovorite na neželjeni savjet tako da ne kažete ništa. Umjesto toga, August Abbott, stručnjakinja za bonton, kaže da se možete jednostavno nasmiješiti u tišini i kimati dok oni iznose svoje mišljenje.
“Onda kad dođu na zrak – pitajte ih kako su im djeca, unuci, brat, sestra, tetka koja smeta ili uznemireni ujak – samo ih natjerajte da nastave”, kaže ona. “To im je vjerojatno najdraži predmet.”
7) Složite se da se ne slažete
Iako neki ljudi možda imaju dobre namjere svojim savjetima, u redu je ne složiti se s njima. A ako su uporni u davanju smjernica, također je u redu dati im do znanja da se vaše perspektive jednostavno ne podudaraju.
“Ako želite izbjeći daljnju raspravu, pristojno sugerirajte da imate različita mišljenja”, predlaže Chan. “Ovaj odgovor pomaže u postavljanju granica uz zadržavanje poštovanja.”
Izdvojeno
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
-
Hepatolozi vjeruju da ne postoji "zdrav" alkohol, ali odabir sigurnijih pića s njihovog popisa može vam pomoći da svom organizmu nanesete najmanju moguću štetu.
-
Događanja u Gradskoj knjižnici Zadar u tjednu od 16. do 21. prosinca.
Reci što misliš!