četke, naušnice, pincete, slušalice...
Ove osobne stvari nikako ne biste smjeli dijeliti s drugima
Ovih jedanaest osobnih predmeta nije sigurno dijeliti, čak ni s onima koji su vam najbliži. Kako biste zaštitili svoje zdravlje, bolje je držati određene predmete isključivo za osobnu upotrebu.
Postoji ogromna količina bakterija, virusa i gljivičnih mikroorganizama na ljudskim prstima i noktima, koje su oku nevidljive. Stoga obične škare za nokte mogu postati prijenosnik infekcija. Dakle, korištenje tuđih škarica za nokte povećava rizik od gljivičnih i ostalih bolesti, prenosi 24sata.
2. Naušnice
U ušima ima mnogo krvnih žila, zato je vrlo lako zaraziti se krvlju prenosivim bolestima jednostavnim nošenjem tuđih naušnica. Kad sljedeći put budete htjeli posuditi naušnice, prvo ih obrišite alkoholom.
3. Balzam za usne
Ispod površine usana nalaze se i krvne žile koje su spremne u krvotok odnijeti sve što stavite na ovaj dio lica, čak i mikrobe. Virus herpesa može se prenijeti s jedne osobe na drugu korištenjem balzama ili ruža za usne, čak i ako nositelj nema vidljive simptome bolesti.
4. Pinceta za obrve
Ako koristite tuđu pincetu za čupkanje nekoliko suvišnih dlačica, to i nije tako strašno. Ali ako ih koristite da biste se riješili jako uraslih dlaka i pojavi se krv, ovaj alat može uzrokovati ozbiljnije komplikacije. Ako nema druge mogućnosti nego podijeliti pincetu, temeljito ju istrljajte alkoholom.
5. Dezodorans
Dezodoransi koji se koriste na koži mogu prenijeti infekcije, pogotovo ako bakterija uđe u male rane nakon brijanja. Mirisni dezodoransi samo prikrivaju miris i ne sprječavaju razmnožavanje bakterija, stoga birajte dezodoranse s antibakterijskim sastojcima i nemojte ih dijeliti, čak ni sa svojom obitelji.
6. Sapun
Mikroorganizmi prekrivaju komad sapuna nakon svake upotrebe, i to ne samo oni bezopasni. Najgore od svega je kada sapun leži u mokroj posudi za sapun. To je zato što vlaga stvara idealno okruženje za rast bakterija, gljivica i virusa. Kako biste smanjili rizik od infekcije, koristite tekući sapun iz dozatora.
7. Četke za kosu
Nikada ne dijelite četku za kosu i ne koristite tuđu. To povećava rizik od zaraze parazitima. Ako dijelite četku za kosu, odmah je očistite sredstvom za dezinfekciju. Najbolji način da se zaštitite je da uopće ne dijelite ovaj alat za kosu.
8. Ručnici
Ručnik je leglo mikroba, posebno kada visi u kupaonici s visokom vlagom. Ako ručnik miriše ‘pljesnivo’, to znači da su se razvile plijesni i bakterije. Takav ručnik može zaraziti vlasnika gljivičnim infekcijama i bakterijama koje uzrokuju osip, akne i konjunktivitis. Kako biste uklonili ovu opasnost, operite ručnik nakon nekoliko korištenja i uvijek ga ostavite da se potpuno osuši.
9. Spužve za kupanje
Spužvica nema vremena da se potpuno osuši između dva korištenja. Stoga je izvrsna tvornica klica za iste bakterije kao u ručnicima. Temeljito osušite svoju spužvu, nemojte je dijeliti ni s kim i svaki dan prozračite kupaonicu.
10. Kistovi za šminkanje
Izbjegavajte dijeljenje proizvoda za šminkanje koji dolaze u dodir s tjelesnim tekućinama, poput suza, nosne sluznice, sline, krvi ili gnoja iz akni. To znači da je bolje ne dijeliti olovku za oči, sjenilo, maskaru, korektor, puder, ruž i rumenilo. Također, nemojte nikome davati svoje kistove za šminku i nikada ne koristite uzorke u kozmetičkim trgovinama.
11. Slušalice
Slušalice drugih mogu uzrokovati razvoj bakterija u ušima. Rizik se povećava ako ih koristite tijekom vježbanja, jer dodatna toplina i vlaga doprinose njihovom razvoju. Osim toga, ako dijelite slušalice, budite spremni da će bakterije ući u uho i uzrokovati infekcije, čireve i gnojne akne. Ako ipak želite s nekim podijeliti ovaj dodatak ili ga posuditi, obrišite slušalice vatom umočenom u alkohol, donosi Bright Side.
Izdvojeno
-
Iako smo skloni gastritisom nazvati svaku bol u gornjem dijelu želuca, riječ je o posebnom stanju čija se dijagnoza potvrđuje histološkim pregledom tkiva.
-
Tri školska sindikata koja su u subotu održala prosvjed u Zagrebu zbog nezadovoljstva novim Zakonom o plaćama te sustavom ocjenjivanja poručila su da se njihovi koeficijenti moraju redefinirati i da se mora odustati od postojećeg koncepta ocjenjivanja njihova rada jer je neprovediv.
-
Iako se može djelovati kao jednostavna mjera za izbjegavanje bakterijske kontaminacije, iza ove prakse je više nego što se čini na prvi pogled.
-
Trasa utrke je uz samu obalu, pružajući sudionicima priliku da uživaju u predivnom ambijentu i jedinstvenom božićnom ugođaju našeg grada.
Reci što misliš!