korisno
Iznenađujuće široka primjena taloga kave u čišćenju kućanstva
Od odmašćivanja tava do uklanjanja ogrebotina, talog kave ima neke iznenađujuće široke primjene u čišćenju kućanstva. Iako talog od kave možda nema toliko koristi kao druge kuhinjske namirnice poput limuna ili sode bikarbone, kada je riječ o čišćenju, postoji nekoliko zgodnih trikova koji talogu daju drugi život
Čitajte dalje za šest načina korištenja taloga kave za čišćenje uobičajenih kućanskih predmeta i rješavanje malih životnih dilema oko čišćenja.
1. Nježno izribajte i odmastite posude
Talog od kave djeluje na dva načina u uklanjanju naslaga, uključujući tvrdokorno ulje i masnoću, iz lonaca i tava. Struktura sloja kave daje joj blago abrazivnu kvalitetu koja može očistiti zagorenu hranu s površine posuđa.
Talog od kave spada u kategoriju “blagog abraziva” pa ga je, poput sode bikarbone, sigurno koristiti čak i na osjetljivim neprianjajućim površinama za kuhanje poput teflona ili lijevanog željeza.
Da biste koristili talog od kave za pranje lonaca i tava, napunite posudu od jedne trećine do polovice toplom sapunastom vodom i dodajte jednu žlicu kave. Zatim neabrazivnom spužvom nježno istrljajte posudu talogom od sapuna. Dobro isperite i osušite kao i obično.
2. Namočite rešetke za pećnicu i roštilj
Svojstva taloga kave za odmašćivanje i ribanje također olakšavaju čišćenje pećnice i rešetki za roštilj, eliminirajući naslage masnoće i zalijepljenu hranu.
Pomiješajte jednu do dvije žlice kave s toplom vodom, bilo u sudoperu ili u velikoj plastičnoj vrećici, i upotrijebite to kao sredstvo za namakanje kao praktičnu metodu za čišćenje rešetki pećnice i rešetki za roštilj. Nakon 45 minuta namakanja, obrišite naslage spužvom ili isperite vodom.
3. Apsorbirajte neugodne mirise hladnjaka
Čak i najuredniji, dobro održavani hladnjaci mogu s vremena na vrijeme poprimiti neugodan miris, bilo da stara hrana ostane nezamijećena ili dođe do prolijevanja.
Nakon što ste očistili uzrok mirisa, stavite malu zdjelicu ili šalicu kave u hladnjak da upije dugotrajne mirise. Dušik u kavi reagira s ugljikom, neutralizirajući i uklanjajući neugodne mirise.
4. Uklonite mirise iz ruku
Baš kao i kod neugodnih mirisa u hladnjaku, talog kave može pomoći neutralizirati jake mirise hrane poput češnjaka i luka na rukama. Jednostavno protrljajte malu žličicu kave među dlanovima kako biste uklonili neugodne mirise. Kao bonus, talog kave će napraviti nježni piling vaših ruku, uklanjajući mrtvu kožu i čineći ih mekšima.
5. Uklonite ogrebotine s drvenog namještaja i podova
Kada se drveni namještaj ili podovi izgrebu, talog kave se može koristiti za obnavljanje završne obrade.
Napravite gustu pastu tako što ćete talog pomiješati s malom količinom vode ili ulja za kuhanje i nanijeti je na ogrebotine. Nježno ga utrljajte u oštećena područja i ostavite da odstoji 10 do 15 minuta. Zatim obrišite višak ostataka i osušite drvo poliranjem. Ponovite postupak ako je potrebno kako biste potpuno prikrili oštećenje.
6. Zbijte pepeo za lakše čišćenje kamina
Čišćenje kamina je neuredan, frustrirajući posao; čak i najsporije, najmetodičnije lopatanje može ostaviti pepeo i prašinu na sve strane. Kako biste spriječili stvaranje oblaka od pepela i drugih sitnih čestica prilikom lopatanja, prije čišćenja pospite kavu na pepeo. Kava će otežati pepeo, olakšavajući njegovo skupljanje i odlaganje.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!