Lifestyle

fit kantun

Kako se nakon godišnjeg ponovno pokrenuti i vratiti u rutinu vježbanja?

Kako se nakon godišnjeg ponovno pokrenuti i vratiti u rutinu vježbanja?
Pexels

Ako baš niste onaj zagriženi vježbač koji trenira čak i na godišnjem, vjerojatno vam je poznat onaj osjećaj po povratku s mora kada vam se baš ništa ne da. Među ostalim, nekako vam se ne da pokrenuti, a pogotovo vam se ne da ponovno kročiti u teretanu

Dobra vijest je da niste jedini koji se tako osjećaju. Mnogi se sretnu s time jer im nakon godišnjeg naprosto treba vremena da se ponovo asimiliraju na radne uvjete i da se vrate u svoju rutinu. To nije ništa novo ili čudno i samo je bitno da se u rutinu zaista vratite. To ne mora biti odmah dan nakon godišnjeg i treba biti vašim tempom. Kako bismo vam vraćanje u rutinu olakšali u nastavku donosimo savjete koje je lako pratiti, a zaista djeluju.

1. Nigdje vam se ne žuri

Prvo na što trebate obratiti pažnju je da vam se nigdje ne žuri. Teretane, staze za trčanje i razne druge aktivnosti neće nigdje pobjeći, niti će vaši rezultati nestati preko noći. Polako se vratite svojoj rutini kada se osjećate spremnima, prije svega, kada se mentalno zaista vratite s godišnjeg, a svi znamo da to nije prvi radni dan nakon odmora.

2. Postavite realne ciljeve

Ako ste prije godišnjeg odrađivali treninge od sat vremena, a sada vam se čini da ne možete ni pet minuta, ključ je da si postavite realne ciljeve. Ne morate odmah ponovo krenuti s tako dugim treninzima, možete početi s nekim lakšim i kraćim. Na kraju, za samopouzdanje nema goreg od razočaranja jer niste uspjeli odraditi neki trening, a to vas nikako ne bi motiviralo da nastavite.

Jednom kada ciljeve postavite, njih trebate i pratiti kako biste znali napredujete li.

3. Dovedite prehranu ponovo u red

Vjerujemo da ste se na godišnjem malo opustili što se prehrane tiče. I to je sasvim normalno jer se malo kome na moru da brojati kalorije i paziti na svaki zalogaj. Jednostavan način da se ponovno vratite zdravoj prehrani je da počnete kuhati svoje obroke i da u njih uključite svoje omiljene zdrave namirnice. Pritom, pazite na omjere makronutrijenata koje treba prilagoditi ovisno o tome želite li dobiti na masi, izgubiti ili samo održavati kilažu.

4. Dovoljno spavajte

San je bitan za normalno funkcioniranje tijekom dana, kao i za oporavak mišića nakon treninga. Da biste mogli kvalitetno vježbati svome tijelu morate dati da se regenerira. Pritom, nije samo bitno da spavate, bitno je da dobro spavate.

5. Probajte nešto novo

Ako vam teretana ili vaša standardna aktivnost trenutno nisu “napeti”, nije loše naći neku novu vrstu treninga za isprobati. To će vas malo izvući iz zone komfora, a možda nađete i novi omiljeni trening.

6. Smanjite intenzitet

Zadnje što želite je da se preforsirate pa da danima patite doma s upalom mišića. Nakon godišnjeg biste trebali krenuti s vježbama nižeg intenziteta kako biste se lako ponovno “uigrali”. Jednom kada vam to postane prelako, ponovno dignite intenzitet i postepeno se vraćajte na onaj koji ste imali prije odlaska na godišnji. 

7. Trening prilagodite sebi

Kako bi ste se motivirali, trening u potpunosti prilagodite sebi. Svoj sat i slušalice povežite s pametnim telefonom i puštajte svoju omiljenu glazbu za vježbanje. Ako vam se ne da do teretane vježbajte u udobnosti vlastitog doma ili u svom omiljenom parku. 

Što kada je prevruće za klasičan trening?

Nemojte da temperature budu prepreka vašem vraćanju u rutinu. Ako vam je prevruće za klasičan trening, uvijek možete izabrati meditaciju, jogu ili pilates. Sve su to efektivni treninzi koji, bez jakog inteziteta daju vidljive rezultate, a dobri su i za tijelo i za um. 

 


Reci što misliš!