olakšajte si život
Najbolje vježbe za gornji dio leđa
Moderne tehnologije donijele su nam mnogo toga dobroga, ali i onog lošeg. Zbog sjedilačkog načina života i poslova za računalom posebno trpi naša kralježnica.
Kako mnogi od nas zapravo ne znaju pravilno sjediti, vrat, gornji dio leđa i donji, lumbalni dio, izloženi su pritisku i neprirodnom položaju.
Bol u gornjem dijelu leđa nije tako česta kao bol u vratu ili križima. To je zato što se kosti u gornjem dijelu leđa ne pomiču niti savijaju toliko koliko kosti u vratu i donjem dijelu leđa. Kosti u gornjem dijelu rade s rebrima kako bi leđa bila stabilna i zaštitila vitalne organe u tijelu.
Napetost, bol i pritisak u gornjem dijelu leđa uzrokovana je mnogim različitim medicinskim problemima ili ozljedama kostiju, diskova, mišića i ligamenata, ali i nekim svakodnevnim navikama.
Niže donosimo najčešće razloge.
1. Loše držanje
Dugotrajna razdoblja pogrbljenog položaja nad elektroničkim uređajima mogu opteretiti mišiće i ligamente u gornjem dijelu leđa, što dovodi do boli i nelagode.
2. Naprezanje mišića
Opterećivanje leđa ili nagli pokreti mogu uzrokovati naprezanje mišića u gornjem dijelu leđa. Aktivnosti koje uključuju ponavljajuće pokrete, dizanje teških tereta ili sportske ozljede mogu pridonijeti ovoj vrsti boli.
3. Loša ergonomija
Ako svaki dan sjedite na neudobnom stolcu koji nema potporu, ne čudi što vas boli gornji dio leđa. Dugotrajno sjedenje bez odgovarajuće lumbalne potpore može opteretiti mišiće i dovesti do nelagode.
4. Stres i napetost
Emocionalni stres i tjeskoba mogu uzrokovati napetost mišića u gornjem dijelu leđa, što rezultira boli i ukočenošću. Visoke razine stresa mogu pogoršati postojeća stanja ili pridonijeti razvoju bolova.
Bol u gornjem dijelu leđa tretira se ovisno o njegovom stupnju. Blaga do umjerena bol može se tretirati kod kuće pomoću tableta za ublažavanje boli, masažom, toplim oblozima ili redovitim vježbama.
Ako je bol neizdrživa, postoji mogućnost da je došlo do oštećenja diska ili je riječ o nekom drugom medicinskom problemu pa je potrebno javiti se liječniku.
Najbolje vježbe za gornji dio leđa
Najbolja stvar koju možete napraviti za sebe i svoju kralježnicu je fizička aktivnost. Kako biste otklonili bol u gornjem dijelu leđa i riješili se nelagode, isprobajte sljedećih nekoliko vježbi koje možete raditi u udobnosti svog doma.
1. Ekstenzija torakalne kralježnice
Legnite na trbuh i ispružite ruke ispred sebe. Ruke savinite u laktovima, zategnite mišiće trbuha i stražnjice te i podižite gornji dio leđa i prsa, a laktove gurajte prema natrag. Vježbu ponovite 15 puta u tri serije.
2. Superman
Legnite na leđa i ruke ispružite ispred sebe. S ispruženim rukama istodobno podižite prsa i potkoljenice, tako da vam trbuh i bedra budu čvrsto uz podlogu. Vježbu ponovite 10 puta.
3. Istezanje gornjeg trapeza
Desnu ruku savinite u laktu i položite je na donji dio leđa. Lijevom rukom primite desnu stranu glave i lagano je spuštajte prema lijevom ramenu, istežući vratne mišiće. Položaj držite 10 sekundi i ponovite na drugoj strani. Vježbu izvodite tri puta sa svake strane.
4. Vježba s trakom
Stanite uspravno i u svaku ruku primite krajeve rastezljive trake . Podignite ruke u visini ramena, gledajte ravno naprijed te traku kontroliranim pokretima rastežite prema van. Ponovite 10 puta u tri serije.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!