Lifestyle

zdravlje

Bolan jezik: Uzrok, simptomi i liječenje

Bolan jezik: Uzrok, simptomi i liječenje
Pixabay

Na promjene u organizmu, osim boli u jeziku, upućuje i njegova boja koja može varirati od bijele, preko izrazito crvene do crne.

Jezik je mišićni organ u ustima koji je važan za jelo, gutanje i govor. Pričvršćen je na čeljust, hioidnu kost u vratu i lubanju, protežući se dalje od onoga što je vidljivo unutar usta. Pomicanje jezika po nepcu i zubima također je ključno za sposobnost govora. Iako je jednostavan na izgled, prošaran je okusnim pupoljcima, brojnim krvnim žilama i živcima.

Baš kao i koža, jezik može pokazati ako je stanje organizma narušeno. Bol u jeziku može biti alarmantna, no obično nije razlog za brigu. Većina slučajeva boli u jeziku su manji problemi koji nestaju sami od sebe ili zahtijevaju minimalno liječenje.

Uzroci i simptomi bolnog jezika

Većina ljudi iskusila je oštru bol koja dolazi od slučajnog ugriza jezika. Budući da jezik dijeli usni prostor sa zubima, nije neuobičajeno da ga osoba zagrize dok žvače. Kad se ugrizete za jezik, to može biti bolno, no bol ubrzo nestaje. Ipak, u nekim slučajevima na jeziku se može od ugriza stvoriti rana koja zaraste nakon nekoliko dana.

Jezik se također može ozlijediti ako se stezaljka za zube zatvori na njemu tijekom udarca. To se ponekad događa tijekom kontaktnih sportova ili kao posljedica nezgode, poput pada ili prometne nesreće.

Napadaji poput epilepsije također mogu rezultirati ozljedama jezika ili razderotinama kada zubi zagrizu jezik tijekom napadaja. Jezik se može ozlijediti i hranom, primjerice mesnim ili ribljim kostima, raznim predmetima poput četkice za zube i slično.

Uz bol, na jeziku se mogu javiti crvene točkice, bijele mrlje ili trnci, što upućuje na neku drugu bolest. Razlog za zabrinutost su i:

  1. – djelomični ili potpuni gubitak okusa
  2. – promjene u sposobnosti percepcije okusa
  3. – poteškoće s pomicanjem jezika
  4. – upala jezika
  5. – promjena normalne boje jezika u bijelu, svijetlo ružičastu, crnu ili smeđu boju
  6. – oticanje jezika
  7. – osjećaj žarenja na jeziku
  8. – krvarenje jezika

Veliki pokazatelj negativnih promjena u organizmu je boja jezika koja, s obzirom na određenu bolest ili stanje, može varirati.

Bijeli jezik

Bijela boja jezika upućuje na to da je riječ o prisutnosti bakterija i gljivica u organizmu.

Najčešće je to Candida koja je i inače prisutna u ustima, grlu i probavnom traktu. Ako tijelo nije u stanju držati gljivicu pod kontrolom i ona pretjerano raste, Candida uzrokuje gljivičnu infekciju. To se češće događa kod novorođenčadi i osoba s oslabljenim imunološkim sustavom.

Pretjerani rast Candide u usnoj šupljini naziva se oralni drozd te uzrokuje bolne bijele ili žute mrlje na jeziku.

Izrazito crveni jezik

Zdrav jezik ružičaste je do blago crvenkaste boje.

No, kada je crvenilo pretjerano, to upućuje da nešto nije u redu. Crvenilo je obično popraćeno osjećajem žarenja ili peckanja, a uzrok je najčešće previše začinjena hrana, alergija na određene namirnice i sastojke u hrani ili pak manjak određenih vitamina u organizmu (B3, B12), folne kiseline i minerala.

Crvenilo na jeziku može nastupiti i uslijed pojave afti – male, okrugle, bijele mrlje s crvenim rubom koje izazivaju bol pri jelu ili govoru. Afte obično nastaju zbog konzumiranja začinjene hrane, stresa, ozljeda unutar usne šupljine. Nisu zarazne te u većini slučajeva zacjeljuju same od sebe, a pomoći može ispiranje usta slanom vodom.

Crni jezik

Crnu boju jezika uzrokuje tamna hrana, ali i Crohnova bolest. Riječ je o kroničnoj upali crijevne stijenke, a može zahvatiti cijeli probavni trak – od usta do anusa. Za nju ne postoji lijek, već se samo ublažavaju simptomi.

Jedan od uzročnika bolnog jezika je i herpes koji se obično pojavljuje na usnama. Uzorkuje ga virus herpes simplex i vrlo je zarazan. Širi se kontaktom sa zaraženim, a manifestira se pojavom mjehurići ispunjeni tekućinom koji cure i stvaraju koru dok zacjeljuju.

Čak i osoba koja nema aktivan herpes može ga prenijeti na druge. Iako se pojavljuje na vanjskoj strani usta, može zahvatiti jezik i uzrokovati bol, peckanje i žarenje.

Kvržice na jeziku

Iako su kvržice na jeziku obično bezopasne, kvržica samo na jednoj strani može upućivati na rak.

Ranice, crvena ili bijela područja, kao i izbočine na jeziku mogu biti kancerogene, posebice ako su bezbolne.

Najveći broj karcinoma javlja se na stranama jezika ili dnu usta, pa je to definitivno nešto na što biste trebali obratiti pažnju kada perete zube.

Liječenje bolnog jezika

Ako vas jezik boli dulje vrijeme te primjećujete i navedene promjene u boji i teksturi, obavezno zakažite pregled kod otorinolaringologa. On će pregledom jezika pokušati utvrditi o čemu je riječ i uputiti vas na daljnje pretrage. Ako je bol uzrokovana bakterijama, pomoći će antibiotici, a gljivice će riješiti antifungalni lijekovi.

Promjena prehrane i izbacivanje nekih namirnica s jelovnika također mogu pomoći kod olakšavanja simptoma bolnog jezika. Jedite manje začinjene, vruće i kisele hrane te pratite promjene na jeziku.

Bolni jezik obično nije uzrokovan navikama njege usne šupljine. Međutim, održavanje usta zdravim može biti od pomoći u ranom liječenju problema.

Dobra oralna njega obično uključuje:

  1. – pranje zuba najmanje dva puta dnevno
  2. – čišćenje koncem barem jednom dnevno
  3. – posjećivanje stomatologa najmanje svakih šest mjeseci
  4. – nježno četkanje jezika može pomoći u izbjegavanju neugodnog zadaha

Također, izbjegavajte vodice za ispiranje usta na bazi alkohola kako ne biste jezik dodatno iritirali.

Za olakšavanje bolova i upala u ustima pomaže ispiranje usne šupljine čajem od kadulje koja djeluje antibakterijski i protuupalno.


Reci što misliš!