Zašto novac stvara stres?
Naučite kako razviti bolje financijske navike
Bez obzira na vašu financijsku situaciju, novac i mentalno zdravlje usko su povezani. Stručnjaci objašnjavaju zašto je ta veza tako jaka i predlažu načine na koje možete bolje trošiti, bez stresa.
Novac je glavni izvor stresa među Amerikancima, prema najnovijem izvješću Američkog psihološkog društva.
Ovaj pritisak uzima danak našem kolektivnom mentalnom zdravlju. Druga anketa provedena u srpnju otkrila je da gotovo 90% Amerikanaca osjeća tjeskobu zbog svojih financija i stalno rastućih troškova života, prenosi TheHealthy.
Situacija je slična i u ostatku svijeta, a ovaj problem dodatno raste s inflacijom i financijskom krizom.
Novac može imati takvu moć nad mentalnim zdravljem jer igra veliku ulogu u tome kako se snalazimo u današnjem svijetu. Naše financijske percepcije i iskustva blisko se preklapaju s našim osjećajem vlastite vrijednosti, samopouzdanja i osobne moći, objašnjava Jonathan D. Friedman, klinički psiholog s Baker Street Behavioral Health instituta.
Zato je “financijska tjeskoba mješavina materijalnih i psiholoških briga”, kaže, koja se može temeljiti i na konkretnim i na percipiranim stvarnostima. To znači da bijes zbog novca može proizaći iz niza i kombinacija situacija, od stvarnog nedostatka sredstava za plaćanje računa do društvenih pritisaka i obveza.
Kako izgraditi bolje novčane navike
1. Budite svjesni svojih osjećaja
Prije nego što odete u trgovinu ili otvorite aplikaciju za kupnju, pričekajte, pozivaju psiholozi.
Što osjećate? Jeste li uznemireni, gladni, ljuti, usamljeni, umorni?
Prepoznavanje toga da se pokušavate oraspoložiti impulzivnom kupovinom, pomaže vam promijeniti ponašanje.
2. Pronađite druge načine da postignete osjećaj nagrade
U početku će biti teško riješiti se navike impulzivne kupnje. No, psiholozi preporučuju da nakon što shvatite da kupujete kako biste prikrili loše raspoloženje ili emocije, razmislite o primanju zadovoljstva iz drugog izvora.
Razgovor s prijateljem, pohađanje tečaja, vježbanje, vođenje dnevnika, čišćenje doma – što god mislite da će vas oraspoložiti i osloboditi od želje za kupovinom.
3. Počastite se povremeno
Baš kao i s pomodnim dijetama, potpuno suzdržavanje od svojih užitaka nije održivo – a pokušaj opravdanja svake potrošene kune može stvoriti još veću tjeskobu.
Zato dok radite na svojim navikama trošenja, ostavite malo mjesta za povremeno uživanje. Samo se pobrinite da trošite s namjerom i na način koji je u skladu s vašim vrijednostima.
4. Važno je razumijeti svoju financijsku situaciju
Ponašanje izbjegavanja suočavanja s financijskim problemima djeluje na to da ostanete zaglavljeni u krugu novčane tjeskobe. Stoga stručnjaci kažu da je važno pošteno sagledati svoje financije i navike trošenja kako biste imali trajni duševni mir.
Počnite učiti o različitim aspektima novca koje ne razumijete, kaže psiholog.
Kad postanete samostalni i sigurni u upravljanju novcem dobit ćete i osjećaj kontrole koji smanjuje stres, tako da ćete biti otporniji ako se dogodi nešto neočekivano u financijskom smislu.
Izdvojeno
-
Proteklog dana, 12./13. prosinca na području Policijske uprave zadarske evidentirana je 1 krađa
-
Doček sv. Luce održan je u POU Dom na žalu u Preku. Dječica su bila oduševljena
-
Upis na doktorski studij „Kvaliteta u odgoju i obrazovanju“ obavljat će se online do 20. prosinca 2024.
-
Elon Musk je postao prva osoba koja je dosegla bogatstvo procijenjeno na više od 400 milijardi dolara, prema Forbesu i Bloombergu.
Reci što misliš!