Lifestyle

#ljubimci

Psi su vam u panici od petardi, vatrometa…? Veterinarka savjetuje što učiniti

Psi su vam u panici od petardi, vatrometa…? Veterinarka savjetuje što učiniti

Svake godine životinje trpe traume, ozljede ili smrt zbog glasne buke izazvane petardama i vatrometom, koja kod njih može rezultirati stanjem šoka i izazvati ekstremni stres, a s time se teško nose i bolesni i osjetljivi ljudi.

Početkom prošle godine stupila je na snagu potpuna zabrana nabave i uporabe petardi i redenika iz kategorija F2 i F3, no pirotehnička sredstva kategorije F1, za osobe starije od 14 godina, dozvoljena su tijekom cijele godine, kao i tradicionalan vatromet za novogodišnju noć, piše N1.

Prijatelji životinja pozvali su u ponedjeljak hrvatske gradove i općine, kao i građane, da po uzoru na Čazmu i Rovinj odbace vatromete za novogodišnje slavlje kako bi zaštitili životinje, ljude i okoliš od negativnih posljedica buke i zagađenja. Ti su gradovi, naime, odlučili da će za novogodišnju proslavu imati laserski show.

“Svjesni smo činjenice da je nebo u novogodišnjoj noći prepuno vatrometa, a ta silna buka jako smeta životinjama. Iz raznih udruga za zaštitu okoliša upozoravaju kako bismo trebali potražiti ekološki prihvatljiviju alternativu. Ove smo godine odlučili slijediti primjer većine europskih gradova i isprobati nešto novo, a to je laserski show”, rekao je gradonačelnik Čazme Dinko Pirak.

Kako izgleda napad panike kod psa?

Kako buka od petardi i vatrometa zapravo utječe na životinje, pitali smo Veterinarsku kliniku Kreszinger u Zagrebu.

“Velik broj kućnih ljubimaca pati od pretjeranog straha i tjeskobe zbog glasnih zvukova kao što su vatromet, grmljavina, pucnjevi. Prema jednoj od studija, preko 67 posto pasa pati od barem jednog oblika averzije prema buci što nerijetko uzrokuje ozbiljne zdravstvene probleme i probleme u ponašanju, ako se ne kontrolira.

Ako imate ljubimca koji se boji buke, kontaktirajte veterinara. Svaki ljubimac je drugačiji i različito će odgovarati na drugačiju terapiju”, rekla nam je dr. vet. med. Lea Kreszinger.

Vrlo važno tretman početi dovoljno rano

Objašnjava i kako to izgleda kad primjerice pas ima napadaj panike:

“Životinje koje imaju fobiju od buke pri susretu s vatrometom ili drugim glasnim zvukovima proživljavaju stanje poput napada panike kod ljudi što može rezultirati destruktivnim ili paničnim ponašanjem. Nerijetko pokušavaju pobjeći kroz zatvorene prozore ili vrata, ili se sakrivaju na neuobičajenim mjestima. U panici mogu uništiti namještaj, zidove, vrata, prozore. U ekstremnim slučajevima dolazi i do ozljeda pri pokušaju bijega.”

Naglašava da je u slučaju fobije ljubimca vrlo važno tretman početi dovoljno rano, prije nego što počne buka. “I najblaži simptomi poput cviljenja ili skrivanja tijekom događaja opravdavaju intervenciju”, ističe Kreszinger.

Prvi koraci u smirivanju životinje

Kako biste se osigurali da će vaš ljubimac biti siguran, prvenstveno je jako važno ne ostavljati ga samog.

Ako izlazite s ljubimcem u šetnju, svakako ga držite na povodcu da se ne bi prepao buke i pobjegao, a probajte odabrati što mirnije doba dana za šetnju.

Ako ljubimac pokaže znakove straha, tjeskobe ili panike, pustite ga da sam odabere mjesto u stanu ili kući na koje će se sakriti. Najčešće je to mali prostor, zahod ili kupaonica, a vi mu pomognite dodatno pa mu stavite ondje dekicu ili jastuk i ostanite u blizini.

Kod nekih pasa pomaže odvlačenje pažnje poput igre, ali svakako ih smiruje činjenica da ste vi mirni, ne paničarite, i nježno ih mazite.

Ako vam se pas voli zavlačiti u kutije, naučite ga da uđe u kutiju prekrivenu dekom koja će ublažiti zvukove. Pritom vodite računa da može sam ući i izaći.

Također, premda to nije sa svima moguće, probajte naučiti psa da nosi sušalice na ušima.

Lijekovi i druge terapije

Ako svi ovi savjeti ne urode plodom, svakako se javite veterinaru koji će vam dati savjet za medicinski pripravak koji možete dati ljubimcu. Pritom je savjetovanje sa stručnjakom jako važno zbog doziranja, neovisno o tome ide li terapija na recept ili bez njega.

1. Sredstva bez recepta

Ljekovita sredstva koja se izdaju bez recepta:

– umirujući feromoni,

– dodaci prehrani koji imaju antistresni učinak, a u sastavu sadrže L-triptofan, ili neke druge umirujuće biljke poput valerijane.

O doziranju ovih veterinarskih pripravaka informacije ćete pronaći na uputama lijeka, a ako niste sigurni, svakako se prije davanja terapije konzultirajte s veterinarom.

Osim toga, postoje i deke za umatanje životinje koje su otežane raznim materijalima kako bi životinja koja pati od tjeskobe ili straha, imala osjećaj zagrljaja dok u trenutku dok se boji.

2. Lijekovi na recept

Lijekove koji se izdaju na recept, dijelimo u dvije skupine, koje se pak mogu kombinirati ako je potrebno, objašnjava Lea Kreszinger.

Lijekovi koji djeluju trenutno – mogu se koristiti kratkoročno u slučaju neočekivanih događaja, poput grmljavine. Brzodjelujući lijekovi kod nas na tržištu su trazodon, gabapentin i diazepam. U skupinu lijekova koje je potrebno koristiti duže vrijeme ulaze fluoxetin (nekoliko tjedana davanja) i alprazolam (sat vremena prije očekivanog događaja).

Druga skupina lijekova ima kumulativni učinak, zahtijeva svakodnevnu primjenu kako bi se tijekom vremena nakupila u organizmu i češće se koriste za kontrolu anksioznog ponašanja, ali i fobija.

“Preporuka je lijek dati prvi put za probu, prije bučnog događaja, i provjeriti kako doza djeluje na životinju. Jer rasponi doza su široki i lijek različito djeluje na svaki organizam.

Također ne ostavljajte životinje same kod kuće nakon davanja lijeka. Ove lijekove nemojte davati u dozama kao kod ljudi, već recept uzmite od veterinara s dozom koju je on propisao“, naglašava Kreszinger.


Reci što misliš!