ZANIMLJIVOSTI
Pravilo od pet sekundi za hranu: Istina ili mit?
Sljedeći put kad vam ispadne komad hrane na tlo, a vi otpuhnete kosu i prašinu i pomislite na pravilo pet sekundi, možda biste htjeli ponovno razmisliti o stavljanju te hrane u usta.
Premda vam pravilo od pet sekundi daje dopuštenje da pojedete hranu nakon što je bila na tlu manje od pet sekundi, to je uglavnom mit, piše Lifesavvy.
Znanstvenik za hranu Paul Dawson rekao je da će hrana koja padne na pod uvijek skupiti neku vrstu bakterija, a da količina ovisi o tome koliko je pod čist, ne o tome koliko dugo hrana tamo stoji.
I iako se sve površine razlikuju po čistoći, nije sva hrana sigurna za jelo nakon što padne. Na primjer, vlažna kriška voća je podložnija skupljanju bakterija nego suha hrana.
Ako pojedete hranu koja je pala na pod, neće vam nužno naštetiti. Sve ovisi o površini (i vrstama mikroorganizama na toj površini) kao i o zdravlju osobe koja jede ispuštenu hranu.
Prema Healthlineu, moguće bolesti koje se prenose hranom mogu se dobiti ako je hrana bila u doticaju s podom. Komplikacije uključuju trovanje hranom, salmonelu, norovirus i infekciju stafilokokom, piše Večernji.
Iako ste sigurni i zdravi, ne želite li biti oprezni oko ovoga? Dakle, ako imate tendenciju da često ispuštate hranu na pod, najbolja stvar koju možete učiniti je održavati te podove blistavo čistima ili možda skuhati malo više, za slučaj da vam dio ispadne.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!