ONLINE DOGAĐAJ
Četiri medalje za hrvatski tim na 18. svjetskoj geografskoj olimpijadi
Hrvatski predstavnici osvojili su jednu srebrnu i tri brončane medalje na 18. svjetskoj geografskoj olimpijadi, koja je održana online od 12. do 17. srpnja u organizaciji Francuskog nacionalnog geografskog odbora
Srebrnu medalju osvojio je Luka Protulipac iz zagrebačke XV. gimnazije, a brončane su osvojili Andrej Nikšić (XV. gimnazija Zagreb), Josip Rončević (Srednja škola Petra Šegedina, Korčula) i Ivan Vukadinović (II. gimnazija, Split), priopćeno je s Geografskog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Hrvatski predstavnici natjecali su se u konkurenciji od 209 natjecatelja iz 54 države.
Sudjelovanje četveročlane hrvatske ekipe na olimpijadi pod vodstvom doc. dr. sc. Ivana Šulca i asistenta s Geografskog odsjeka PMF-a Ivana Ivića organiziralo je Hrvatsko geografsko društvo uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Hrvatski predstavnici na natjecanju odabrani su na temelju više sudjelovanja i ostvarenih rezultata na Državnim natjecanjima iz geografije te na temelju dodatnih kvalifikacija koje su provedene u organizaciji Hrvatskog geografskog društva.
Na ovogodišnjoj Olimpijadi sudjelovala je i doc. dr. sc. Dubravka Spevec, u svojstvu članice najvišeg upravnog tijela Svjetske geografske olimpijade.
Svjetska geografska olimpijada drugi put se održala u potpunosti online, a hrvatski su predstavnici sve dijelove ispita pisali u privremenim prostorijama Geografskog odsjeka, koji zbog obnove zgrade na Marulićevom trgu u Zagrebu privremeno djeluje na Sveučilišnom kampusu Hrvatskog katoličkog sveučilišta.
Natjecateljski dio Olimpijade bio je podijeljen na tri dijela – pisani, multimedijski i terenski ispit, pri čemu pisani i terenski ispit nose 40 posto, a multimedijski ispit 20 posto ukupnog broja bodova.
Pisani ispit sastojao se od pet različitih tema s problemski orijentiranim pitanjima kojima se provjeravaju vještine analiziranja prostornih pojava i procesa, uočavanja uzročno-posljedičnih veza i obrazaca te samostalnog zaključivanja.
Terenski ispit sastojao se od dva segmenta i njime se provjeravaju vještine vezane uz uočavanje i analizu prostornih procesa na terenu, sposobnost problemskog razmišljanja i rješavanja prostornih problema, te kartografske (izrada, analiza i čitanje sadržaja karte) i grafičke vještine (izrada dijagrama, profila, skica i tablica).
Multimedijski se ispit sastojao se od niza zadataka koje su učenici rješavali na računalu uz pomoć kartografskih i grafičkih izvora.
Učenike su za natjecanje pripremali djelatnici Geografskog odsjeka PMF-a, ujedno i članovi Hrvatskog geografskog društva doc. dr. sc. Ružica Vuk, doc. dr. sc. Ivan Čanjevac, doc. dr. sc. Mladen Maradin, doc. dr. sc. Ivan Šulc, asistent Ivan Ivić te stručna suradnica Katarina Pavlek.
(Hina)
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!