Lifestyle

ne prečesto

Znate li koliko bi se trebali tuširati?

Znate li koliko bi se trebali tuširati?
Shutterstock

Normalna, zdrava koža sadrži sloj 'dobrih' bakterija i mikroorganizama, pa b trebali paziti na njih

Tuširanje je jedno od onih stvari o kojima ne razmišljamo previše - uđemo u tuš kabinu, pustimo vodu i opuštamo se... i peremo pritom, naravno.  

Pranje i ribanje uklanja ih, pogotovo ako je voda vruća i ako tuširanje dugo traje, piše Harvard Health. Za početak, koža može postati suha i nadražena, štoviše svrbjeti do ludila.

Uz to, suha koža je podložnija propuštanju bakterijama i alergenima da probiju zaštitni sloj, što automatski znači da će postati sklonija alergijskim reakcijama i infekcijama.

Našem imunološkom sustavu potrebna je određena količina stimulacije normalnim mikroorganizmima, prljavštinom i drugom izloženošću okoline kako bi stvorio zaštitna antitijela i "imunološko pamćenje". To je jedan od razloga zašto neki pedijatri i dermatolozi ne preporučuju dnevne kupke za djecu.

"Antibakterijski sapuni zapravo mogu ubiti normalne bakterije", kaže Harvard Health. "Time se narušava ravnoteža mikroorganizama na koži i potiče se pojava manje 'prijateljskih' organizama koji su otporniji na antibiotike.", navode.

Duže tuširanje također nije preporučljivo, stručnjaci preporučuju da ono traje 5 minuta ili manje.

Uglavnom, nemojte to raditi previše često, vjerovali ili ne...


Reci što misliš!