#odgoj
Znate li koje su tri najčešće dječje laži?
Sva djeca poigravaju se s lažima prije ili kasnije. Koliko god bilo frustrirajuće slušati izmišljotine iz njihovih usta, važno je uzeti u obzir da postoje određene okolnosti u kojima to rade.
Djeca koriste svoju maštu da bi ispričali priče
Je li vam dijete ikad ispričalo da je jahalo jednoroga i pripiše li ponekad nered u svojoj sobi čudovištu koje je razbacalo igračke? Djeca imaju neograničenu maštu i ponekad zamišljaju neke situacije dok se igraju, a to ih potiče da ih iskoriste kao objašnjenja pojedinih životnih situacija. Kad vam dijete ispriča nešto slično, upitajte ga je li se to stvarno dogodilo ili bi možda željelo da se dogodi? Neosuđivački pristup će ohrabriti vaše dijete da prizna da je to njegova skrivena želja. Nemojte ga obeshrabriti u maštanju, već mu pomozite da shvati da uvijek s vama može podijeliti takve priče, ali mora biti svjesno da zapravo nisu istinite.
Pokušavaju izbjeći posljedice
Djeca će ponekad pojesti sve kolače iako ste im zabranili, polomit će bratovu igračku ili napraviti neku sličnu nepodopštinu. Kao i odrasli, djeca ponekad izbjegavaju posljedice svojih postupaka, a da biste ispravno reagirali, za početak udahnite i izdahnite nekoliko puta. Što mirnija reakcija imat će bolji rezultat. Ponudite djeci da još jednom razmisle i potom im ponovno postavite pitanje. Tako im dajete priliku da budu iskreni, a često će se to i dogoditi. Tad ih pohvalite i pokažite koliko vam znači što su rekli istinu i naglasite kako ste svjesni koliko im je možda bilo teško.
Prave se važni
Djeca lažu jer žele impresionirati druge. Ništa novo, to rade i odrasli, a ipak nam se redovito diže kosa na glavi kad se najmlađi u tome okušaju. Pretjerivanje, iskrivljavanje istine i potpuno izmišljanje priča ponekad služe djeci da pokažu drugima kako su dobri u nekoj vještini, da se istaknu u grupi ili jednostavno da dobiju naklonost drugih. U ovom slučaju usredotočite se na razloge koji bi mogli biti u pozadini ovog ponašanja i razmislite je li vaše dijete možda ima problema sa samopouzdanjem. Porazgovarajte s djetetom o mogućim posljedicama hvalisanja, poradite na njihovim društvenim vještinama i pomozite im da prepoznaju svoje prednosti i da uživaju u svojoj jedinstvenosti. Pohvalite njihov trud i ističite stvari u kojima su dobri. Neka dijete prepozna svoje kvalitete i razvije samosvijest.
Vezane vijesti
-
Izgovaranje laži povezano je s razlikovanjem dobrog od lošeg, stoga je bitno da djeca odmah znaju posljedice svojih postupaka.
-
Ako vam srce sporije zakuca kad vas dijete upita je li Djed Božićnjak stvaran i hoćete li umrijeti, niste usamljeni. Mnogi roditelji ne snalaze se kad im djeca postave pitanja na koja je teško dati iskren odgovor. S obzirom na to da djeca istinite odgovore na ova pitanja mogu teško podnijeti i razumjeti, roditelji se s razlogom pitaju je li u redu lagati.
-
Laganje djeci dok su mala može ne samo stvarati probleme u budućnosti već i utjecati na njih u sadašnjosti.
-
Laganje nije ništa neobično kod male djece, a novo istraživanje otkriva da je čak važan dio dječjeg razvoja
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!