#odgoj
Znate li koliko vremena djeca smiju provoditi pred ekranom, ovisno o njihovoj dobi?
Ekrane je ovih dana teško izbjeći. Neka djeca pred njima provode minimalno vremena, dok druga po cijele dane zure u televiziju, tablet, mobitel ili računalo.
Definirati ovisnost o ekranu je teško jer ne postoje jasni medicinski dijagnostički kriteriji. No valja paziti na neka opasna ponašanja koja bi mogla ukazati da je dijete krenulo u smjeru da postane ovisno.
"Često se pretpostavlja da je vrijeme provedeno na ekranu odraz ovisnosti. No to nije nužno tako. Možda se dijete neprestano vraća ekranima, toliko da prekida svoje svakodnevne aktivnosti, a to je veći znak za uzbunu nego samo vrijeme koje provodi pred ekranom", kaže glasnogovornik Qustodija, alata koji pomaže roditeljima kontrolirati vrijeme koje dijete provodi za ekranom.
Stručnjaci također predlažu da roditelj procijeni kako dijete reagira kada ga odvojite od zaslona i promotrite ima li nedostatak uređaja utjecaj na njihovu svakodnevicu.
"Ako je dijete spremno žrtvovati osnovne potrebe, poput jela ili spavanja, u korist ekrana, to može ukazivati na ovisnost o ekranu", dodaje.
Evo koliko vremena stručnjaci preporučuju provoditi pred ekranom, ovisno o dobi djeteta.
18 mjeseci i mlađi
Videorazgovori s obitelji su dobar način da se dijete upozna s tehnologijom. U ovoj dobi nikad ih ne treba ostavljati bez nadzora s uređajem i njihovo korištenje treba svesti na minimum.
2-7 godina
Edukativno gledanje ekrana uz odrasle je dobrodošlo. Roditelji bi trebali kontinuirano educirati dijete o tome što je prikladno gledati i nuditi aktivnosti koje se ne odvijaju uz ekrane. U ovoj dobi savjetuje se da dijete pred ekranom ne provodi više od jednog sata.
8 godina i stariji
U ovoj dobi roditelji trebaju educirati dijete kako se dijele podaci na internetu te ga upoznati s opasnostima online sadržaja i naučiti ga postaviti zdrave granice. Dijete ove dobi ne bi trebalo pred ekranima provoditi više od dva sata u danu.
Vezane vijesti
-
Agresivno ponašanje kod djece uzrokuje stres i zabrinutost kod odraslih i ponekad rezultira obiteljskim sukobima.
-
Vrijeme koje djeca provode ispred ekrana postalo je jedna od najinteresantnijih tema u modernom roditeljstvu. Neki roditelji smatraju da je to nezaobilazan dio modernog života i da bi djeci trebalo dopustiti da istražuju i uživaju u elektroničkim uređajima prilično slobodno.
-
Većina roditelja današnjice živi vrlo užurbano. Stalno smo zauzeti, pod maksimalnim stresom i razmišljamo o brigama tog dana. Često zaboravljamo da najvažnija stvar koju možemo učiniti za svoju djecu kao roditelji je jednostavno zagrliti ih, piše portal BabyChick.
-
Natjerati djecu da jedu zdravu hranu je prava muka za sve roditelje. No roditelji u Japanu savladali su umijeće uvjeravanja svoje djece da jedu s užitkom, a ne da plaču nad tanjurom ili pljuju brokulu.
Izdvojeno
-
-
Hrvatski skijaš Filip Zubčić sedmi je nakon prve vožnje veleslaloma kojeg skijaši voze u subotu za Svjetski kup u Val d'Isereu, dok je najbrži Švicarac Marco Odermatt.
-
Južnokorejski parlament predvođen oporbom opozvao je u subotu predsjednika Yoon Suk Yeola, izglasavši njegovu suspenziju sa službenih dužnosti zbog njegovog kratkotrajnog prošlotjednog pokušaja da uvede izvanredno stanje.
-
Košarkaši Zadra u prorijeđenom sastavu dočekuju gusti prosinački raspored u trima natjecanjima: nakon pobjede protiv Borca Mozzart u četvrtak na Višnjiku sutra u 12. kolu FAVBET Premijer lige gostuju u Sinju kod Alkara, a već dan kasnije gostuje kod Samobora u osmini finala Supersport Kupa Krešimir Ćosić.
Reci što misliš!