#automobili
Znate li u kojim državama trebate najmanje, a u kojima najviše raditi da biste kupili auto?
Posjedovanje auta danas se uzima zdravo za gotovo. Bar kad su u pitanju razvijene zemlje.
Posjedovanje auta obaveza je koja donosi brojne troškove, a u određenim situacijama troškovi rastu u nebo i time u pitanje dovode isplativost posjedovanja. Kalkulacija je jasna, a ona, uz trošak kupovine automobila, uključuje troškove servisa, registracije, nabavke guma i sl. A prema najnovijoj studiji, koju je proveo scrapcomparison, ispada da su razlike ogromne između pojedinih zemalja.
Najpovoljnija Australija
Prvo spomenimo one najbolje. Prema ovoj studiji najpovoljnije je imati auto u Australiji, a tek potom slijedi SAD. Na trećem mjestu je i najbolje pozicionirana europska zemlja – Danska.
Brojevi kažu kako u Australiji 49.48% godišnjih prihoda jedne osobe otpada na trošak vlasništva automobila. U SAD-u je taj postotak 54.87%, a u Danskoj 64.4%. Dalje slijede Kanada (64.4%), Švedska (75.84%), Njemačka (78.44%), Nizozemska (84.65%) i Francuska (87%), a top 10 zaokružuju Velika Britanija (89.36%) i Finska (91.58%).
S obzirom na ove veličine, ali i osjetno nižu prosječnu godišnju plaću u Hrvatskoj, jasno je da bi Hrvatsku trebalo tražiti u donjem domu.
Najskuplja Turska
Već je u prvih deset mjesta razlika ogromna, ali pravi šok slijedi na začelju. Apsolutno najskuplja zemlja za posjedovanje automobila je Turska u kojoj na troškove vlasništva automobila otpada 652.3% godišnjeg prihoda, odnosno 13 puta više no u Australiji. Potpuno neočekivano za zemlju u kojoj tvornice imaju Fiat, Renault, Toyota i dr. Recimo i kako Turska ima 82 milijuna stanovnika i oko 21 milijun vozila.
Druga najskuplja zemlja za posjedovanje automobila je Argentina (515.8%), a u top 5 začelja ulaze još Kolumbija (508.9%), Urugvaj (443.7%) i Brazil (441.9%). Na 6. mjestu odozada je Ukrajina (413.8%), sedma je Gvatemala (355.9%), a osma Rusija (290%). U top 10 na dnu ulaze još Meksiko (285.2%) i Kostarika (269.83%).
Više o studiji
Kako bi dobili što realnije podatke, autori studije su u obzir
uzeli, osim cijene automobila, i troškove osiguranja, popravaka i
goriva. A onda su taj trošak doveli u direktnu vezu s prosječnom
godišnjim primanjima.
Ono što svakako valja imati na umu je da se studija zasniva na
rezultatima za svega 40 od ukupno 195 zemalja svijeta, kao i da
je procjena rađena za dva modela, novi VW Golf i Toyotu
Corollu.
Vezane vijesti
-
-
-
Život je jedinstven, predivan i čudesan. Ali niti blizu nije lagan, dapače. Nekada je puno teži, a nekada si sami otežavamo.
-
Ako ste u srednjim godinama i debljate se postepeno, vjerojatno smatrate da je razlog usporenje metabolizma zbog godina. Je li to zbilja tako?
Izdvojeno
-
Sve dobre stvari se dogode spontano, tako je bilo i ovo. Inicijativom građana, za kraj godine pokrenuta je humanitarnu akcija s ciljem pomoći Udruzi za pomoć ženi i djetetu Duga iz Zadra.
-
Grad Benkovac je kroz provedbu Intervencijskog plana s ciljem rješavanja problematike stambenog zbrinjavanja svojih građana tijekom 2023. godine izgradio 2 stambene zgrade u ulici Plemena Lapčana na Kaštelu u Benkovcu.
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena na Crkvenom kod kućnog broja 11.
Reci što misliš!