savjeti
Badić treba prati svakodnevno, uništavaju ga morska sol i klor
Bez obzira koristite li kupaći kostim svakodnevno ili povremeno tijekom odmora, tkanina se može uništiti od kemikalija u bazenu, soli, pijeska i kreme, a trajnost određuje broj šavova, odnosno kvaliteta tekstila
Budući da kupaći kostimi mogu biti skupi, isplati se prati ga svake večeri. Napravljeni su od spandexa, tkanja koje je rastezljivo, no može izgubiti to svojstvo ako ga dobro ne održavamo.
Zapravo, ionako će se to desiti s vremenom, no ako ga peremo svakodnevno, svake večeri, zadržat ćemo originalan oblik i formu.
Klor u bazenima, baš kao i morska sol te kreme za sunčanje, mogu naštetiti elastičnosti kupaćih kostima i uzrokovati promjenu boje tkanine. Bijeli kupaći kostimi posebno su osjetljivi na klor i postat će žuti.
Pranje kupaćih kostima trebalo bi biti ručno, a ako ga perete u perilici, stavite ga u vrećicu za nježnu odjeću.
Upotrijebite pritom lagani detergent i stavite na ciklus za osjetljivu odjeću.
Bilo bi idealno isprati kupaći kostim što je prije moguće hladnom vodom iz slavine i to nakon svakog nošenja. Zato je dobro tuširati se na plaži ili kad izađemo iz bazena, to pomaže i kupaćem, ne samo koži.
Ako imate vremena, primjerice navečer, stavite badić u lavor neka se namače oko pola sata.
Treba znati da obična voda zapravo ne uklanja sav klor ili sol.
Možete napraviti kupku kako biste u potpunosti isprali badić - u lavor s badićem i hladnom vodom dodajte žličicu tekućeg deterdženta za pranje osjetljive robe.
Iako većina mrlja ide dolje, teže je ukloniti kreme za samotamnjenje, jer ulaze dubinski u teksturu.
Kad ga iscijedite, sušite ga u sjeni, dalje od direktnog sunca, jer od UV zraka može blijediti boja. Iako je badić za sunce, ovaj korak sačuvat će mu boju, piše The Spruce.
No, bez obzira koliko ga održavali, badić ima svoju kvalitetu, koja se vidi i po cijeni.
- Gotovo svi kupaći kostimi danas su izrađeni od tkanine koja ima visoki postotak vlakana elastana, spandexa ili Lycre kako bi bili rastezljivi. Za bolju kvalitetu potrebna je kvalitetna pređa i dovoljno velik broj šavova po centimetru. Kada imate veći broj šavova, to utječe na cijenu tkanine, pa kad žele smanjiti troškove, smanjit će broj šavova. Time zapravo smanjuju i kvalitetu - komentirala je stručnjakinja za tekstil s njujorškog Fashion Institute of Technology, Margaret Bishop za HuffPost.
Dakle, želite li badić koji traje godinama, isplati se uložiti, no pritom ga je potrebno održavati i prati.
Izdvojeno
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
-
Pitanje nošenja vjenčanog prstena daleko je složenije nego što se na prvi pogled čini. Ova naizgled jednostavna tradicija krije bogatu povijest koja seže sve do drevnog Egipta, a današnji običaji razlikuju se diljem svijeta.
-
U četvrtak, 12. prosinca 2024. godine s početkom u 19.00 sati u Zadru u košarkaškoj dvorani „Krešimir Ćosić“ na ŠC Višnjik, odigrati će se košarkaša utakmica "AdmiralBet ABA" lige između KK „Zadar“ iz Zadra i i KK „Borac Mozzart“ iz Čačka, Republika Srbija.
Reci što misliš!