#higijena
Znate li zašto biste čašu za četkice za zube trebali redovito prati?
Mnogi upravo ovaj predmet preskoče prilikom čišćenja kupaonice.
Držač za četkice ili čaša u kojoj ih držite među najprljavijim je stvarima u kupaonici. A često upravo te predmete zanemarujemo prilikom čišćenja. U jednoj studiji je testirano 30 površina u 22 kuće. Među njima je bilo u 6 površina u kupaonici. Rezultati su pokazali da su na 27% daski za wc pronađene plijesan i gljivice, dok je isto pronađeno na čak 64% držača za četkice. Od ukupnog broja testiranih držača za četkice na njih 27% posto nađena je koliformna bakterija koja može ukazivati na prisutnost fekalija, a na njih 14% pronađene su stafilokok. “Držači za četkice ili čaše u kojima ih držite pružaju mnoge uvjete koji mikrobima trebaju. Tamno je, vlažno i ne čisti se dovoljno često”, rekla je Lisa Yakas, mikorbiologinja.
Kako fekalne bakterije dospiju do četkica?
Ako vas zanima kako fekalne bakterije uopće mogu dospjeti u držač za četkice, odgovor je prilično jednostavan. Vodu u WC-u puštate bez da prije toga spustite dasku pa se te čestice lako prošire cijelom prostorijom. Površine u kupaonici koje bismo trebali najčešće čistiti uključuju wc, umivaonik, slavine, ručke i čašu za četkice. Trebali bi ju oprati sapunom i vodom ili je staviti u perilicu suđa. Što se četkice tiče, pak, nju biste trebali namočiti u otopinu vodikovog peroksida ili vodicu za ispiranje usta. To bi trebalo ubiti većinu bakterija, piše Eat this.
Vezane vijesti
-
Četkica za zube često sadrži bakterije iz usne šupljine koje se razmnožavaju ako se četkica ne dezinficira. Što stručnjaci preporučuju?
-
Svi smo već naviknuli na savjete po pitanju pranja zuba, a najčešći su usmjereni na potrebu pranja zuba barem dva puta dnevno, i to po dvije minute.
-
Higijena nikad nije bila bolja nego danas i ljudi sve više brinu za čistoću, mirise i njegu tijela. Postoje ipak neke teme oko kojih se i dalje postavljaju pitanja i vode rasprave. Danas čak postoji fenomen pretjerane čistoće koja prelazi granice i lišava nas pozitivnih prirodnih utjecaja i šteti okolišu, stoga je potreban dobar balans.
-
Novi proizvodi za izbjeljivanje zubi na tržište izlaze svako malo, no stručnjaci uvjeravaju da su oni zapravo samo marketinški trik.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!