Uzrok raka testisa još je uvijek nepoznat
Liječnici muškarcima savjetuju samopregled od 15. godine
Muškarci bi od rane mladosti, najbolje već od 15. godine, trebali provoditi samopreglede testisa da bi spriječili potencijalni razvoj raka, upozoravaju njemački medicinski stručnjaci.
Premda relativno rijedak, rak testisa najčešće se razvija između 15. i 40. godine, napominje njemačka udruga pedijatara (BVKJ).
Prvi znak bolesti nije bol, navode liječnici, nego otok ili kvržica veličine graška.
Ako se otkrije rano, rak testisa često je izlječiv samo operacijom.
U uznapredovalim fazama, međutim, uz operacije će biti potrebne kemoterapija i zračenje.
Premda je metastatski oblik raka testisa donedavno bio najčešće fatalan, danas je vidljiv velik napredak u liječenju jer su uključene visoke doze kemoterapije i spašavanje matičnih stanica koje znatno poboljšavaju dijagnozu.
Stručnjaci zato preporučuju da si mladi muškarci pažljivo opipaju testise najmanje jednom mjesečno. Time će bolesti ‘uhvatiti’ u najranijoj fazi.
Većina zdravstvenih radnika slaže se da bi samoprovjera kod muškaraca trebala postati dio rutine.
Najbolje vrijeme za samopregled je nakon tuširanja nakon što je koža skrotuma opuštena.
Fizičke promjene ili dojam da su prisutne kvržice veličine graška ili trešnje, promjene testisa u veličini ili u obliku, znak su da pacijent treba potražiti stručnu pomoć.
Provjeravaju li bolesnici redovito svoje testise bit će jasno što je normalno, a što neuobičajeno.
Površina tetsisa trebala bi biti glatka, bez kvržica ili zadebljanja.
Mala razlika u veličini testisa nevažna je i nije razlog za brigu, naglašava BVKJ.
Uzrok raka testisa još je uvijek nepoznat, mada se sve više povezuje s nasljednim obilježjima.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Reci što misliš!