Lifestyle

zdravlje

Slatko-kisela porcija zdravlja: Kivi ima jestivu koru, a ovako ćete ga najlakše oguliti

Slatko-kisela porcija zdravlja: Kivi ima jestivu koru, a ovako ćete ga najlakše oguliti

Osim što je ukusan sirov, kivi se može stavljati u voćne salate, smoothieje, od njega se rade razni kolači i ostale slastice, a ima vrlo malo kalorija

Kivi je egzotično voće porijeklom iz Kine te ga u našim trgovinama gotovo uvijek možemo naći na policama. Jajastog je oblika, zeleno iznutra sa sitnim košticama, a kora mu je mekana i dlakava. Oko 150 g ovog ukusnog voća ima samo 42 kalorije, a mnogo minerala i vitamina zbog čega je vrlo korisno za naš organizam.

Kivi je bogat antioksidansima koji se bore protiv slobodnih radikala i tako usporavaju starenje, a poželjno ga je uvrstiti na jelovnik jer:

može pomoći u liječenju astme
poboljšava probavu zbog velikog broja vlakana
smanjuje kolesterol
podiže imunitet zbog velike količine vitamina C
skraćuje trajanje respiratornih infekcija
pomaže u zacjeljivanju rana
regulira krvni tlak
pridonose zdravlju očiju i oštrom vidu

Kivi također sadrži puno kalija, čak i više nego što ga imaju, primjerice, banane. Kalij u našem organizmu pomaže u ravnoteži tekućina i elektrolita, a neki od znakova nedostatka kalija u organizmu su umor i iscrpljenost, grčevi u mišićima, vrtoglavica, visok tlak, suha koža i konstantan osjećaj žeđi.

Tko smije jesti kivi, a tko ne?

Iako kod većine ljudi konzumacija kivija nema nuspojava, iznimka su oni alergični na ovo voće. Znakovi alergije na kivi uključuju svrbež u grlu, otečeni jezik, poteškoće s gutanjem, povraćanje i plikove na koži. Rizik od alergije na kivi povećava se ako ste alergični i na lješnjake, avokado, lateks, pšenicu, smokve ili mak.

Kako se jede kivi?

Kivi je iznutra zelene boje s crnim košticama, dok mu je kora maslinasto zelene boje sa sitnim dlačicama. Koštice su jestive, a ako niste znali, čak je i kora. Naime, kora kivija također sadrži vlakna, vitamine i antioksidanse tako da se ne mora nužno bacati, osim ako vam ne smeta njezin okus i tekstura. Dlačice možete ukloniti trljanjem papirnatim ručnikom.

Kivi je najzdraviji kada se jede sirov, ali odličan je i u smoothiejima, zobenim kašama, voćnim salatama, pitama, kolačima i ostalome.

Kivi se, baš kao i avokado, može oguliti na nekoliko načina

Prerežite kivi na pola, stavite polovicu kivija na rub čaše i jednim potezom odvojite meso od kore. Zapravo je vrlo jednostavno kada uhvatite ritam!

Druga metoda obično se koristi kod pravljenja koktela ili zanimljivih jela. Odrežite vrh kiviju potom žlicom kružnim pokretom odvojite cijeli kivi od kore.

Treći način za guljenje kivija je i najjednostavniji. Odrežite vrhove voću, položite ga okomito na podlogu i potom nožem odrežite ‘stranice’, odnosno koru, komadić po komadić. I to je to! Uživajte u kiselkasto slatkom okusu kivija!


Reci što misliš!