Lifestyle

nutricionisti znaju

Zašto kava učinkovito tjera na obavljanje nužde?

Zašto kava učinkovito tjera na obavljanje nužde?

Sasvim sigurno ste se zapitali zašto nakon ispijanja prve jutarnje kave odjednom imate potrebu odjuriti na WC i obaviti veliku nuždu.

Mnogi dan ne počinju bez kave, upravo zbog toga što žele isprazniti crijeva, a dr. Sameer Islam u novoj kolumni za Men’s Health pokušao je pojasniti taj fenomen.

"Nevjerojatno, ali zapravo ne znamo zašto kava tjera na WC. Znamo da pokreće gastrokolični refleks. Tada se želudac "probudi" i počne skupljati. Taj proces nastavlja se sve do tankog i debelog crijeva te na koncu obavljate nuždu. Učinak je jednak kod muškaraca i žena", napisao je gastroenterolog.

I kava s kofeinom i beskofeinska imaju isti učinak, ali…

"Kava s kofeinom pomaže da više idete na WC. Također, mlijeko i vrhnje u kavi mogu poništiti pozitivne učinke koje ima kava. A da ne spominjemo višak kalorija i šećera koji nose ti sastojci", pojasnio je dr. Islam.

Iako nije siguran koji je točno sastojak u kavi zaslužan za obavljanje velike nužde nakon njezinog ispijanja, siguran je da je riječ o samoj kavi jer se to ne događa kad primjerice popijete energetski napitak koji sadrži kofein.

"Ostala pića s kofeinom nemaju isti učinak kao kava", kaže.

Postoje li neke studije koje bi mogle objasniti ovu vezu?

"Najbliža stvar koju imamo je studija iz 2018. godine u sklopu koje su pacijentima nakon operacije davali kavu. Naime, crijeva se nakon zahvata teško 'bude', što može dovesti do boli, mučnine i zatvora, a rezultati studije su pokazali da je konzumiranje kave poboljšalo stolicu nakon operacije."

Trenutno se vode aktivna istraživanja o tome kako kava može poboljšati cjelokupno zdravlje crijeva. Pokazalo se da kava poboljšava zdravlje jetre, smanjuje rizik od raka debelog crijeva, poboljšava kognitivne funkcije, smanjuje rizik od kardiovaskularne smrti (srčani udar, moždani udar), dijabetesa tipa II te Parkinsonove bolesti. 

Svaka je osoba različita u pogledu načina na koji reagira na kavu. Uključeni su mnogi čimbenici kao što su tolerancija na kofein, eventualna druga stanja (sindrom iritabilnog crijeva, žgaravica), vrsta kave i drugo.

"Potrebu za odlaskom na WC nakon ispijanja kave možete osjetiti već u roku od 10 minuta, ali za većinu ljudi to je unutar 45 minuta", poručio je liječnik.

Ističe i da se čini da je do 400 miligrama kofeina dnevno sigurno za većinu zdravih odraslih osoba. To je otprilike količina kofeina u četiri šalice skuhane kave, 10 limenki Coca-Cole ili dva energetska pića.

"Imajte na umu da se stvarni sadržaj kofeina u pićima jako razlikuje, posebno među energetskim pićima", upozorio je dr. Islam.


Reci što misliš!