Lifestyle

#ordinacija

Što je previše, što premalo - koliko često treba prazniti crijeva?

Što je previše, što premalo - koliko često treba prazniti crijeva?
Shutterstock

Dr. Zac Turner odlučio je odgovoriti na često pitanje pacijenata - koliko često treba obavljati veliku nuždu.

Za stranicu News.co.au priznao je da neki ljudi to čine vrlo rijetko, dok ima i onih koji su na WC-u tri puta dnevno.

"Pacijenti u moju ordinaciju dolaze uplašeni jer im je stolica crvena, ali ne spomenu da su večer prije jeli ciklu. Stolica može pružiti uvid u opće zdravstveno stanje osobe, ali ne daje savršenu sliku", kaže dr. Zac.

Ističe da ne postoji zdrav broj velikih nuždi koje osoba treba obaviti.

"Osoba koja ide u toalet tri puta dnevno može biti jednako zdrava koliko i ona koja to čini jednom u dva dana. Sve dok ostanete dosljedni po pitanju odlazaka u kupaonicu, ne biste se trebali brinuti", odgovara i napominje da ne požurujete veliku nuždu.

"Uzmite si vremena. Sjedite uspravno, a ne pogrbljeno, što je često slučaj jer mnogi na WC školjci gledaju u mobitel."

Studije su pokazale da je najzdraviji položaj za obavljanje velike nužde čučanj pa ljudima savjetuje da noge postave na nisku stolicu dok sjede na WC-u.

Učestalosti pražnjenja crijeva pridonose brojni faktori, poput tjelesne aktivnosti i prehrane. 

"Umjesto da pijete proizvode s laksativnim učinkom, jedite vlakna. Njima obiluju jabuke, avokado, leća, grah i brokula. Stolica bi trebala biti glatke površine i oblika kobasice. Problem može nastati ako je konstantno tvrda i kvrgava ili vodenasta. U tom slučaju posjetite liječnika", napomenuo je dr. Zac.

Liječniku se morate javiti i ako otkrijete krv u stolici ili ako je crne boje, poput taloga kave. Ozbiljan znak upozorenja je i probadajuća bol u trbuhu pri obavljanju nužde. 


Reci što misliš!