Lifestyle

#recepti

Smokve protiv kurjih očiju

Smokve protiv kurjih očiju
Pixabay

Smokva, poput papaja i ananasa, sadrži enzime za razlaganje bjelančevina koji pomažu u uklanjanju neželjenih kožnih izraslina, pa tako i kurjih očiju.

Još prije 11 000 godina u smokvama su uživali naši preci s Bliskog Istoka i uzgajali ih prije pšenice, ječma ili mahunarki. Najčešće se jedu sirove ili osušene, no dok svježa smokva sadrži samo 74 kalorije na 100 grama, suha ima 249 kalorije. Dio su tipične mediteranske prehrane. I svježe i suhe smokve vrlo su bogate mineralima, posebice kalcijem, magnezijem i kalijem. Količina kalcija višestruko je viša u suhim smokvama.

Također su bogat izvor C, A, E i K vitamina te željeza i prehrambenih vlakana, a visok udio čine i vlakna topiva u vodi. Ta vrsta vlakana pomaže pri sniženju razine kolesterola i glukoze u krvi, a ujedno i sjajno regulira probavu. Bogate su brojnim fitokemikalijama, posebice beta-karotenom, polifenolima, antocijaninima i biljnim sterolima. Svi dijelovi biljke sadrže mliječni sok koji se koristi u mliječnoj industriji kao sredstvo za zgrušavanje. Smokve povoljno djeluju na zdravlje srca, a prehrambena vlakna iz ploda reguliraju šećer u krvi.

Smokve poboljšavaju probavu, umiruju živce, stimuliraju bubrege, a djelotvorne su i u zaštititi kože tijekom cijelog ljeta, dok u kombinaciji s orašastim plodovima mogu poslužiti kao idealan međuobrok. Obilan su izvor minerala, a naročito cinka, kalija, selena, željeza i bakra. Smokva podiže i raspoloženje, a u narodnoj medicini odavno je popularna i kao sredstvo protiv kašlja, dok ima i antikancerogeno djelovanje.

Smokve imaju vrlo kratku sezonu uzgoja i iznimno su osjetljive. Stoga su najukusnije ako se jedu neposredno nakon branja, nakon što su kratko vrijeme odležale u hladnjaku. Suhe smokve su odličan izbor i za trudnice, jer zahvaljujući vlaknima i magneziju poboljšavaju probavu, olakšavaju stolicu i ubrzavaju metabolizam te sprečavaju nastanak hemeroida. Smokve se savršeno kombiniraju s pršutom, maslinama i sirevima pa ih možete poslužiti na platama ili u laganom desertu sa svježim sirom.

Smokva, poput papaja i ananasa, sadrži enzime za razlaganje bjelančevina koji pomažu u uklanjanju neželjenih kožnih izraslina, pa tako i kurjih očiju.

Svježu smokvu prerežite i unutrašnjim dijelom stavite preko kurjeg oka te ostavite da djeluje preko noći. Ujutro smokvu uklonite, a stopalo uronite u vruću vodu na desetak minuta. Nakon otprilike sat vremena pokušajte ukloniti kurje oko. Trebali biste ga moći prilično lagano ukloniti, no ako ipak ne možete, postupak ponovite oko pet puta (tijekom pet noći), jer je ponekad potreban intenzivniji tretman.

 


Reci što misliš!