Lifestyle

hormon ljubavi

Jeste li čuli za hormon koji kod muškaraca potiče monogamiju?

Jeste li čuli za hormon koji kod muškaraca potiče monogamiju?
Designed by Prostooleh

Znamo da hormoni upravljaju našim ponašanjem kroz pojavu raznih nagona, želja, automatskih reakcija i slično. No, istraživanja idu korak dalje i pokazuju da hormon oksitocin drži muškarce u određenoj distanci od drugih žena i na taj način podržava monogamiju.

Zaljubljenost i privrženost

Prisjetite se onih leptirića u trbuhu kad ste zaljubljeni. Čežnje i konstantnog razmišljanja o partneru, nemogućnosti koncentracije na neke poslove koje trebate obaviti i slično. U tim smo situacijama pod utjecajem brojnih hormona, između ostalog i oksitocina. To je takozvani hormon ljubavi jer pojačava romantičnu vezu među partnerima te njihovu međusobnu privlačnost. 

Dakle, ne utječu samo naše misli i preferencije na odabir partnera i ostanak te ulaganje u vezu. Određenu ulogu igra i oksitocin koji odašilje određene poruke u naš mozak i time pojačava našu zaljubljenost. Sličan se proces događa i u razvoju privrženosti između majke i djeteta. Oksitocin također utječe na tu vezu stvarajući osjećaj privrženosti i majci i djetetu te tako omogućava preživljavanje djeteta, ali i optimalan rast i razvoj.

Jesmo li prirodno monogamni?

Nakon početne zaljubljenosti, često dolazi do određenih prepreka u odnosu, nesuglasica i slično. Na neki način kroz određeno vrijeme početni zanos slabi i nestaje. Često možemo pronaći objašnjenje da ljubav iz strastvene prelazi u suradničku, partnersku ljubav. No, biologija našeg organizma i dalje koristi hormon oksitocin za održavanje romantične veze što ide u prilog teoriji da su ljudi monogamna bića. 

Novija istraživanja pokazuju da su muškarci u monogamnim vezama nakon što im je povišena razina oksitocina u organizmu putem udisanja, prilazili privlačnim ženama na značajno veću udaljenost nego samci kod kojih je također umjetno povećana razina oksitocina. Dakle, muškarci koji su u vezi, kad su pod utjecajem oksitocina, drže veći razmak od potencijalno privlačnih žena. Ulaženjem u nečiji intimni prostor, bliže od 2 metra udaljenosti od osobe, dajemo joj do znanja svojom neverbalnom komunikacijom da nam se sviđa te da priželjkujemo određenu vrstu intimnosti s tom osobom. 

Oksitocin djeluje tako da muškarci koji su u vezi uopće ne prilaze blizu ženama. Kada se radilo o prilaženju drugim muškarcima u nekoj komunikaciji, nije bilo razlika između muških osoba koje su u vezi i koje su samci. Svi su prilazili na u prosjeku istu udaljenost osobi s kojom su komunicirali. Navedeni efekt se primjećuje i kad se radi o fotografiji privlačne žene. Muškarci koji su u vezi su se značajno sporije približavali navedenoj fotografiji u odnosu na samce. Možemo reći da izlučivanje oksitocina kod muškaraca koji su u vezi djeluje u smjeru očuvanja te veze, očuvanja monogamije.

Savjet naravno nije umjetno povećavati razinu hormona oksitocina u organizmu muškarca kako bi se žena osigurala da će joj biti vjeran. No, možemo opaziti da kad je u odnosu prisutna privrženost, romansa, privlačnost i hormon oksitocin se prirodno otpušta, on također djeluje i na očuvanje takvog odnosa držeći muškarce podalje od drugih žena te oni na taj način niti pokazuju, niti imaju interes za bilo kojom drugom osobom, osim svoje partnerice.


Reci što misliš!