evo zašto
Ne pokrivajte usta rukama kada kišete
Kada imamo nagon za kihanjem, trebali bismo usta i nos pokriti maramicom, najbolje papirnatom, jednokratnom, koju možemo odmah baciti.
Jeste li ikada pokušali zaustaviti kihanje?
Ako i jeste, znate da vam nije pošlo za rukom. Riječ je o refleksnoj reakciji organizma da izbaci toksine iz organizma. Pri tome mnogi od nas instinktivno i pokriju usta rukama kako ne bismo izbacili u okolinu mikrobe koji se nalaze u slini, piše Večernji list.
Uostalom, tako su nas učili od malih nogu i stvar je to lijepog ponašanja u društvu.
Ipak, to bismo trebali promijeniti. Barem ako je suditi po riječima liječnika Vincenta Hilla, piše TOI.
Kada imamo nagon za kihanjem, trebali bismo usta i nos pokriti maramicom, najbolje papirnatom, jednokratnom, koju možemo odmah baciti.
Ako kihnete u ruke, primjerice u javnom prijevozu, na radnom mjestu i sl., lako možete prenijeti viruse i bakterije na druge ljude oko sebe tako da rukama dotaknete neke druge površine.
Srećom, rješenje je jednostavno. Čak i ako nemate papirnatu maramicu pri ruci, upotrijebite ono što imate, primjerice, najbolji izbor je kihnuti u rukav, kao na slici.
Svakako nemojte čak ni tada zaboraviti oprati ruke, a dobra je ideja i oprati područje oko usta sa sapunom, posebice ako imate u planu poljubiti dijete, bračnog partnera ili nekog trećeg.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!