Lifestyle

Zdrav život

Evo razloga da počnete konzumirati češnjak

Evo razloga da počnete konzumirati češnjak
Thinkstock

Češnjak (bijeli luk) je možda i prva biljka na svijetu koja je službeno proglašena ljekovitom. Bilo je to prije više od 5 000 godina.

Danas, u doba znanosti, saznajemo i zašto. Češnjak ima visoku nutritivnu vrijednost. Sjemenke češnjaka sadrže vodu, bjelančevine, masti, ugljikohidrate, vlakna, minerale: natrij, kalij, magnezij, kalcij, fosfor, sumpor i željezo.

Glavni vitamini koje češnjak sadrži su: karoten, vitamin E, B1, B2, B3 i vitamin C. Glavnu zdravstvenu vrijednost daje mu biljni antibiotik – alicin.

Češnjak se sadi u jesen ili rano proljeće. Češnjak možete konzumirati u svim varijantama – nasjeckan, kao sok ili čaj, kao namaz, svježi ili u kapsulama.

Miris češnjaka

Miris češnjaka nam je svima poznat i ne baš omiljen. To mu je glavna boljka. Pripravci od češnjaka kakvi se mogu kupiti u ljekarni djelomično rješavaju taj problem.

Ipak, mi preporučujemo svježi, po mogućnosti domaći, češnjak. Njegov mirismožete ublažiti peršinom, metvicom, mažuranom ili majčinom dušicom. U nastavku donosimo popis ljekovitih svojstava češnjaka

Ljekovitost češnjaka

Adenozin iz češnjaka sprječava stvaranje krvnih ugrušaka.
Organske komponente iz češnjaka koje sadržavaju sumpor smanjuju razinu kolesterola i djeluju preventivno na razvoj malignih bolesti (u posljednjim brojevima stručnih časopisa Journal of National Cancer Institute i Carcinogenesis objavljeni su rezultati znanstvenih istraživanjakojima se nedvojbeno potvrđuju antikancerogena svojstva češnjaka).
Aminokiseline iz bijelog luka utječu na sniženje razine štetnog kolesterola (LDL) u plazmi, odnosno na povišenje koncentracije zaštitnog kolesterola (HDL)
Češnjak snižava razinu kolesterola i triglicerida, čak i pri konzumaciji hrane s visokim udjelom masti.
Potvrđen je njegov vazodilatatorni učinak (učinak na širenje krvnih žila), pogotovo na perifernim krvnim žilama, odnosno suženim krvnim žilamaglave, oka i nogu – moguća korist u tretiranju nekih vrsta glavobolje i bolnih grčeva u potkoljenicama koji se kod nekih starijih ljudi javljaju čak i nakon kraćih šetnji.
Dovodi do snižavanja krvnog tlaka za pet do deset posto.

[cesnjak]

Normalizira ubrzan rad srca, poboljšava rad srčanih krvnih žila i opskrbu srčanog mišića krvlju, što dovodi do poboljšanja srčane funkcije i smanjenja sklonosti trombozi.
Djeluje na održavanje elastičnosti krvnih žila i smanjenje viskoziteta krvi.
Pospješuje probavu i rad želuca te potiče rad jetre, bubrega i prostate.
Od davnine poznat antimikrobni učinak znanstveno je potvrđeno da potječe od alicina te da je vrlo učinkovit kod infekcije stafilokokima, E. colli, proteusom i pseudomonasom.
Pomaže u liječenju raznih plućnih oboljenja, a izrazito je djelotvoran u liječenju gripe i bronhitisa.
Dokazan je i antiparazitski učinak – u narodu se češnjak odavno koristi za izbacivanje dječjih glista – Enterobius vermicularis.
Dokazano je i djelovanje na herpes viruse i kvasne gljive (Candidaalbicans).
Redovito konzumiranje većih količina češnjaka smanjuje rizik od pojave mnogih vrsta raka.

Izvor: krenizdravo.hr


Reci što misliš!