Čišćenje
Prašina dobra za imunitet
Znanstvenici tvrde da prašina može pozitivno utjecati na zdravstveno stanje nekih ljudi
Idealan dom nije ni sterilno čist ni pun spora, bakterija i čestica čađe. Veće količine kućne prašine ukućanima zapravo mogu ojačati imunitet čineći ih otpornima na pojavu alergije, prenosi Net.hr .
Znanstvenici tvrde da prašina može pozitivno utjecati na zdravstveno stanje nekih ljudi. Po istraživanju njemačkog Centra za utjecaj okoliša na zdravlje sa sjedištem u Münchenu, veće količine kućne prašine mogu ojačati imunitet organizma.
Njihovo je istraživanje pokazalo da je u krvi osoba koje su spavale na prašnjavim madracima pronađeno manje markera na alergije.
No čini se da je to jedina "pozitivna" strana kućne prašine.
Naime u tipičnu njemačkom kućanstvu skupi se šest miligrama prašine po četvornom metru na dan. Tri četvrtine prašine dolazi izvana - to su pelud, ispušni plinovi i minerali koji potječu iz pustinja. Te čestice, od samo 10 do 20 mikrona, štetne su i mogu uzrokovati dišne tegobe te iritirati oči, stoji u članku.
U prilog štetnosti koju uzrokuje prašina govori i činjenica da su manje čestice, primjerice one veličine jednoga nanometra, još opasnije za zdravlje - riječ je o sporama, bakterijama i česticama čađe koje se udišu u zatvorenim prostorima.
Nanočestice se udišu i ulaze u krv ili plućne mjehuriće (krajnje slijepe vrećaste završetke bronha promjera od 100 do 300 mikrona). Časopis prenosi kako u pluća zajedno s prašinom ulaze i otrovni teški metali, poput kroma ili olova.
Vezane vijesti
-
-
Znanstvenici s kalifornijskog Sveučilišta u San Diegu kaže da izloženost mikrobima može koristiti zdravlju
-
-
Izdvojeno
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
-
U trećem i posljednjem tekstu u seriji o sigurnim i pravednim granicama planetarnih resursa bavimo se putokazima ostvarivanja ovih progresivnih društvenih i ekoloških ciljeva.
-
Iako smo skloni gastritisom nazvati svaku bol u gornjem dijelu želuca, riječ je o posebnom stanju čija se dijagnoza potvrđuje histološkim pregledom tkiva.
Reci što misliš!