Lifestyle

Zdravlje

Strije – nepoželjna obilježja brojnih žena

Strije – nepoželjna obilježja brojnih žena

Mnoge žene od svog puberteta žive sa strijama na različitim djelovima tijela

Kada netko spomene strije, najčešće se pomisli na trudnice koje su vjerojatno najpodložnije njihovom stvaranju, posebno na trbuhu zbog njegovog naglog povećanja.  No, mnogo rjeđe se priča o tome da i brojne druge žene, različite životne dobi i zbog različitih razloga dobiju strije, i to na različitim dijelovima tijela, kao što su stražnjica, grudi, abdomen.

U biti, podložni su svi dijelovi tijela na kojima se lakše primaju masnoće. Kod onih pretilih, strije se mogu pojaviti bilo gdje na tijelu, od ruku, leđa, grudi, trbuha, noga...

Zbog toga, kada naglo počinjete dobivati na težini, nemojte zaboraviti i tu činjenicu da sa strije često dolaze u „paketu". Kada se zbog nekog razloga vaša koža rasteže, ona „pati", te se ne može tako brzo prilagoditi i zbog toga gubi strukturu. Iako, danas postoje tretmani kojima se one mogu smanjiti, nemoguće ih je u potpunosti ukloniti.

Što su strije?
Strije nastaju zbog smanjenja elastičnosti kože, odnosno kada dođe do pucanja elastičnih vlakana u srednjem sloju kože (dermisu). Ta vlakna više se na niti jedan način ne mogu spojiti, te su zbog toga strije trajne. Izgledaju kao brazde, različite su širine i dubine, što ovisi koliko je intenzivno bilo rastezanje kože - mogu biti ružičaste, crvene, a kasnije mogu postati i ljubičaste. Kada se pojave mogu izazivati svrbež i peckanje. Nakon nekog vremena one se izravnaju s površinom kože, te postaju nekoliko nijansa svjetlije od vaše prirodne boje kože i zbog toga su uvijek vidljive.

Kako ih ublažiti?
Mnoge žene od svog puberteta žive sa strijama na različitim djelovima tijela, a neke zbog njih imaju komplekse i to do te mjere da imaju zbog njih psihičke probleme. Žene koje ih imaju srame se ako ih drugi primijete, pa ih zbog toga najčešće skrivaju odjećom.

Evo nekoliko savjeta kako ih ublažiti do te mjere da postanu jedva primjetne:

1. Voda je vrlo važna za održavanje gipkosti kože. Pijte čim više vode.
2. Maslac od kokosa za kožu koristi pri proizvodnji novog kolagena. Masirajte mjesta na kojem su se pojavile strije maslacem od kikirikija što češće i redovitije.
3. Jedite hranu punu vitamina E ili uzimajte vitamin E kao dodatak prehrani.
4. Strije su vrlo osjetljive na sunčevu svijetlost. Koristite jake zaštitne faktore posebno na mjestima gdje su strije ili ih zaštitite odjećom.
5. Također, masaža maslinovim uljem pomaže u bržem zacjeljivanju strija.
6. Radite pilinge jednom u dva tjedna, kako bi vam se gornji sloj kože brže obnavljao.

U današnje vrijeme u specijaliziranim trgovinama, drogerijama i ljekarnama mogu se naći kreme protiv strija od različitih proizvođača. Iako, nije dokazano da pomažu u preventivi, sigurno ne mogu odmoći. Važno je da zapamtite, ukoliko već imate strije, od kreme vam neće nestati, ali će vam koža postati elastičnija i mekša. Možete posjetiti i dermatologa, jer će vam on znati savjetovati kako da ih smanjite. Postoje različiti tretmani ili površinski lijekovi, ako što su tretinoin (retin-A) i glikolične kiseline. Laserska terapija, također je vrlo učinkovita za njihovo smanjenje.

Kako ih spriječiti?
Ukoliko ste genetski skloni stvaranju strija ili ih već imate na određenim djelovima tijela, poželjno je da se pobrinete da ih ne dobijete na drugim mjestima na tijelu. Jedite što više hrane koje sadrži vitamine C i E, silicij i cink. Mjesta koja su najpodložnija pojavi strija masirajte masažnom rukavicom kako biste potaknuli cirkulaciju. Koristite hidratizirajuće i hranjive kreme svaki dan, kako biste održali kožu elastičnijom.

Posebno je važna preventiva kada saznate da očekujete bebu. Jedan od načina da barem ublažite, ako ne i spriječite pojavu strija je da barem dva puta dnevno tijelo mažete kremom koja će koži dati dodatnu vlagu i elastičnost. Posebno se preporučaju kreme koje u sebi imaju vitamine A i E. Ukoliko ste već u podmakloj trudnoći i ne možete sami nanositi kremu, neka vam partner pomogne.


Reci što misliš!