Zdravlje
Bebe treba početi hraniti kravljim milijekom što ranije?
Hranjenje beba kravljim mlijekom unutar prvih 14 dana života smanjuje rizik od pojave alergija na mliječne proteine u kasnijoj dobi
Okus kravljeg mlijeka tijekom prva dva tjedna života bebe mogao bi je zaštititi od alergija na mliječne proteine u kasnijoj dobi, sugerira novo kontraverzno istraživanje. Ono će će vjerojatno izazvati oštre reakcije roditelja i pedijatara koji zagovaraju isključivo dojenje do navešenih 6. mjeseci života.
Alergija na kravlje mlijeko jedna je od najčešćih i ujedno opasnijih među alergijama na mliječne proizvode - karakterizira je osip, problemi s disanjem i probavom, šok pa čak i smrt (kravlje mlijeko sadrži proteine koji su antigeni - pobuđuju odgovor imunološkog sustava).
Dr. Yitzhak Katz sa Sveučilišta Tel Aviv otkrio je da se davanjem kravljeg mlijeka djeci već u prvim danima života smanjuje rizik od dobivanja alergija. Istraživanjem je obuhvaćeno 13,000 djece među kojima je samo njih 66 (0,5 posto) bilo netolerantno na mlijeko, odnosno imalo alergije na mlijeko i mliječne proizvode. Prema prijašnjim istraživanja pokazalo se da djeca koja imaju spomenute probleme također imaju netoleranciju prema soji koja je inače alternativa za djecu alergičnu na kravlje mlijeko, napominje Katz.
Ipak, kako se navodi u časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology, djeca koja su pila kravlje mlijeko od 15. dana na dalje imala su 19 puta veće šanse da zarade alergiju na mlijeko od djece koja su kravlje mlijeko prvi put kušala u prvih 14 dana. Istraživače je to i zbunilo i pozitivno iznenadilo. Nažalost, zbog nemogućnosti probavljanja šećernog sadržaja u kravljem mlijeku, brojni pedijatri su savjetovali roditeljima da im to mlijeko daju tek puno kasnije. Ali čini se da je bolje početi što prije. Međutim, to i dalje ne znači da su djeca 100-postotno osigurana od razvijanja alergije na mlijeko već im se samo smanjuje rizik, što je ipak velika stvar. Katz dodaje kao rezultati ne smiju biti interpretirani kao poticaj na raniji prestanak dojenja već samo da se majčino mlijeko nadopunjuje kravljim.
Više na Metro-portal.hr
Vezane vijesti
-
-
Pokušaji liječenja raka na mjehurima kod muškaraca pokazali su da se tumori smanjuju bez bolnih nuspojava već nakon pet dan liječenje
-
Majke koje ne rade ili rade skraćeno radno vrijeme, skoro svo preostalo vrijeme provode s djecom
-
Kad očekujete bebu, ulažete puno vremena i energije u odabir imena, stoga ne treba čuditi što su mnogi roditelji nestrpljivi da ga njihova beba prepozna. Ipak, kao što je i s mnogim drugim razvojnim prekretnicama, neće sve bebe prepoznati svoje ime u isto vrijeme.
Izdvojeno
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
-
Blagdan je svete Lucije, zaštitnice dobrog vida i omiljene svetice najmlađih. Još od davnina na ovaj dan djecu bi u čarapama ili ispod jastuka dočekalo suho voće ili slatkiši.
-
Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. "sijedi razvod" su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
Reci što misliš!