Konzervansi i antioksidansi
Pašteta je najlošiji izbor za obrok
Napominje da hrana nakon termičke obrade treba biti i pažljivo uskladištena
Pileće, pureće, svinjske, riblje... Paštete su vrlo često, a prema mišljenju nutricionista i prečesto, na našim jelovnicima.
Brzo rješenje za međuobrok, limenka paštete i komad kruha kao ljetni obrok uz narezanu rajčicu, odabrat će oni kojima je mrsko znojiti se nad štednjakom.
No, jeste li se ikad zagledali u konzervu paštete i provjerili njezin rok trajanja?
Vjerojatno niste, a iznenadili biste se kada biste vidjeli da poneke mogu trajati i četiri ili čak pet godina.
Za tako dug vijek trajanja kuhanog mesa, masti i začina ‘zaslužni' su konzervansi i antioksidansi skriveni iza E brojeva.
'Paštetu, ako je riječ o kupovnom proizvodu, ne preporučujem kao obrok koji bi trebalo često i obilno konzumirati, a razlog tome su neprecizno i nepotpuno navedene deklaracije te kvasci koji kod mnogih ljudi izazivaju netoleranciju', objašnjava nutricionistica mr. Mirela Marić iz Poliklinike Nemetova.
Napominje da hrana nakon termičke obrade treba biti i pažljivo uskladištena, a malo se koja pašteta čuva u hladnjacima samoposluživanja, već je njihovo mjesto najčešće na policama.
Mliječni proteini
Svi mliječni proteini mogu biti uzročnici dijabetesa, konstipacije, začepljenja sinusa, problema s kožom, osipa, dermatitisa, ekcema, pa čak i astme, raka, artritisa, debljine.
Otkošteno pileće meso
Piletina pripremljena za kuhanje i mljevenje. Meso se skida strojno, pa u masu ulaze pileće kožice, hrskavice i iznutrice.
Svinjsko masno tkivo
Osim kada je riječ o proizvodima s halal certifikatima, svinjsko masno tkivo u paštetama je potkožno masno tkivo tovljene svinje, loj, svinjsko salo te sve ostale naslage masnog tkiva iz trbušne šupljine. Prije termičke obrade vrlo se sitno melju, a nakon nje i dodatno usitnjavaju po potrebi.
Antioksidans E 300 i E 330
U antioksidans E 330 i 300 idu i kiseline koje su zadužene za dugotrajnost namirnica (i do nekoliko godina). Prema nekim tumačenjima, odgovorni su za nastanak raka usne šupljine.
Pojačivači okusa (E 621)
Pojačivač okusa i zamjena za sol. Natrijeva sol, glutaminske kiseline, biljnog ili životinjskog podrijetla. Proizvodi se od glutaminske kiseline.
Vezane vijesti
-
-
U pravilu hrana koja je više industrijski obrađena sadrži puno više aditiva. Mesne prerađevine, paštete, kobasice, hrenovke, primjer su takvih proizvoda. Uz to, sadrže i velike količine konzervansa
-
"Možda će nam sljedeću plaću isplatiti u čavlima. Znam da je tvrtka u problemima, ali se pitam gdje gazde samo nalaze inspiraciju za ovakve poteze. Možda zatražim povišicu plaće u paštetama", našalio se radnik
-
Obavljena je analiza proizvoda Argeta iz iste, prethodne i sljedeće serije koje je u svoju analizu uključio i spomenuti institut za prehranu. Institut Gissel izdao je i službenu potvrdu svojih nalaza
Izdvojeno
-
-
Hrvatski skijaš Filip Zubčić sedmi je nakon prve vožnje veleslaloma kojeg skijaši voze u subotu za Svjetski kup u Val d'Isereu, dok je najbrži Švicarac Marco Odermatt.
-
Južnokorejski parlament predvođen oporbom opozvao je u subotu predsjednika Yoon Suk Yeola, izglasavši njegovu suspenziju sa službenih dužnosti zbog njegovog kratkotrajnog prošlotjednog pokušaja da uvede izvanredno stanje.
-
Košarkaši Zadra u prorijeđenom sastavu dočekuju gusti prosinački raspored u trima natjecanjima: nakon pobjede protiv Borca Mozzart u četvrtak na Višnjiku sutra u 12. kolu FAVBET Premijer lige gostuju u Sinju kod Alkara, a već dan kasnije gostuje kod Samobora u osmini finala Supersport Kupa Krešimir Ćosić.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.