Savjeti iz Naturale
Kako elimirirati uzroke stresa?
Stres je svakodnevno prisutan u našim životima – bilo da se radi o stresu zbog računa, stresu koji svakodnevno doživljavamo u prometu ili zbog približavanja roka u kojem moramo završiti neki posao ili položiti ispit – činjenica je da smo svakodnevno pod stresom i da ga teško možemo izbjeći. Umjesto da stres izbjegavamo – mudrije je naučiti se nositi s njim.
Kronični stres opterećuje naše tijelo, njegovo fizičko i psihičko zdravlje i ako ga već ne možemo izbjeći trebamo pronaći načine na koje ga možemo ublažiti. Kao odgovor tijela na stres možemo navesti probleme sa srcem (ubrzavanje rada srca i poremećaj srčanog ritma), gastrontestinalne probleme (gastritis, ulkusna bolest), prekomjerno znojenje i glavobolje.
Jačinu migrene, glavobolje i količinu stresa kojoj smo izloženi je prvenstveno jako teško izmjeriti i pretvoriti u brojke. Na fizičkoj razini, glavobolja se javlja kada krvne žile u glavi pošalju bolni podražaj mozgu pri čemu stres može biti jedan od okidača.
Kao posljedica stresa mogu se javiti i brojni psihički problemi – anksioznost, depresija, problemi sa spavanjem itd.
Mnogi su faktori koji doprinose osjećaju stresa – prema istraživanjima, novac i financijski problemi vodeći su uzrok stresa, zatim problemi na poslu i tek nakon toga problemi u obitelji ili s partnerom. Iako svi mi imamo različite okidače za stres – važno je da ih identificiramo i da naučimo živjeti s njima.
Ovi će savjeti pomoći da, jednom kada otkrijete na koju ste vrstu stresa najosjetljiviji, ublažite njegov utjecaj i zadržite dobro fizičko i psihičko zdravlje:
1. Uzmite pauzu
Ako ste mislili da ste nezamjenjivi i da se ništa neće učinite bez vas – u zabludi ste. Umjesto da sagorite i posljednje atome energije na poslu, onog trena kada osjetite preopterećenost – uzmite pauzu. Sami ćete najbolje znati trebate li uzeti pauzu od desetak minuta ili otići na godišnji odmor bez mobitela i laptopa.
2. Ne preuveličavajte probleme
Ako volite zamišljati najgori scenario i mislite da će vas dva neplaćena računa smjestiti iza rešetaka – možemo reći da volite dramatizirati. Umjesto toga, hladno i trezveno se zapitajte koji je najgori REALNI scenario koji se može dogoditi, ne onaj koji možete zamisliti, i poradite na njegovom rješavanju.
3. Mislite pozitivno
Lakše reći nego učiniti, ali postoje načini kojima možete preokrenuti svoj vječiti pesimizam i jednom zauvijek naučiti se nositi sa stresom. Pazite na svoje misli – ako primijetite da je većina onoga što vam prolazi glavom negativna, definitivno je vrijeme za promjenu. Tehnike meditacije i autogenog treninga mogu pomoći.
4. Preuzmite kontrolu i prestanite okrivljavati druge
Prestanite sebe zamišljati u ulozi žrtve i počnite se smatrati kreatorom vlastitog života, što uistinu i jeste. Kreatori biraju kakav će im život biti – žrtvama se život događa. Ako ste odabrali ovaj posao, ovog supruga i ovakav život smatrajte to svojom odlukom, a ne žrtvom. Svaka vaša odluka iz temelja se može promijeniti ili tek malo preinačiti – sve ovisi o vama. Vi ste sami kreator svog života i vrijeme je da “krivca” potražite u ogledalu.
autor: Naturala.hr
Vezane vijesti
-
Ministarstvo znanosti i obrazovanja potvrdilo je da u osnovnim i srednjim školama više neće biti grupnog vaganja djece, piše u subotu Jutarnji list.
-
Oko 40 posto ispitanika iz Hrvatske tijekom radnog tjedna u prosjeku spava 6 do 7 sati dnevno, jednako žene i muškarci
-
-
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.