546 milijardi dolara
A najskuplja građevina u Europi je...
Najviša građevina u Parizu i jedan od najprepoznatljivijih svjetskih simbola, Eiffelov toranj, s cijenom od 546 milijardi dolara, prema posljednjem istraživanju u marketinškom je smislu najskuplji europski spomenik.
Istraživanje je provedeno od strane talijanskog "Monza and Brianza Chamber of Commercea", a u obzir se uzimao izgled i vrsta građevine te njene estetske kvalitete, prenosi Daily Mail.
Izgrađen 1889.godine i nazvan po svom dizajneru, inženjeru Alexandreu Gustavu Eiffelu, Eiffelov toranj danas je vrhunska turistička atrakcija. Rizik od nesreće pri izgradnji bio je velik, jer je za razliku od modernih nebodera toranj otvorena konstrukcija bez ikakvih međukatova osim dvije platforme. Unatoč tome Eiffel se dobro pobrinuo za sigurnost svojih radnika, te je tako samo jedan čovjek poginuo prilikom postavljanja liftova.
Prema rezultatima istraživanja, njegova je vrijednost gotovo šest puta veća od cijene njegovog prvog konkurenta, Koloseja u Rimu, koji je procijenjen na 115 milijardi dolara. Gradnja Koloseja započela je 72. za vrijeme cara Vespazijana, a dovršena desetak godina kasnije za vrijeme vladavine njegova sina Domicijana.
Najskuplji spomenik Velike Britanije tisuću je godina stari Londonski toranj, koji ima cijenu od 88 milijardi dolara. Zanimljiv kuriozitet koji se veže uz toranj su gavrani koji su se smjestili u tvrđavi i tu su već stoljećima. Trenutno ih je osam i svaki od njih ima svoje ime.
Ostale poznate skupocjene građevine su Duomo u Milanu, s cijenom od 103 milijarde, zatim Madridski Prado muzej čija je cijena 73 milijarde, te britanski Stonehenge koji dostiže cijenu od 13 milijardi dolara.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.