Lifestyle

Proizvođači protiv znanstvenika

Jesu li gazirani sokovi štetni ili zdravi?

Jesu li gazirani sokovi štetni ili zdravi?

Iako je brojnim istraživanjima u proteklih nekoliko godina dokazano da su gazirani sokovi štetni za zdravlje, proizvođači pića, uključujući one hrvatske, tvrde da to nije istina te da takvi sokovi mogu pomoći pri mršavljenju.

Još je jedno istraživanje potvrdilo da su štetni gazirani sokovi koji obiluju zaslađivačima. Ovo najnovije japansko istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u časopisu American Journal of Clinical Nutrition, pokazuje da gazirana pića mogu prouzročiti moždani udar ako se svakodnevno piju. Kako je navedeno, istraživanjem je uočeno da su žene koje su redovito konzumirale gazirane sokove imale 83 posto veći rizik za dobivanje moždanog udara.

'Takva otkrića imaju smisla jer se zna da zaslađeni sokovi uzrokuju debljanje, ali i dijabetes. Sve to povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti', izjavio je za Reuters Adam Bernstein iz klinike Cleveland. Stručnjaci navode da probleme može izazvati već i jedno piće na dan, ali pod uvjetom da se konzumira redovito u duljem vremenskom razdoblju.

Japansko istraživanje u kojemu je sudjelovalo gotovo 40000 muškaraca i žena nije jedino koje je povezalo slatke gazirane napitke s mogućnošću moždanog i srčanog udara. To je uočeno već i prijašnjim istraživanjima. Primjerice, znanstvenici s Harvarda uočili su da gazirani sokovi povećavaju rizik od srčanih bolesti.

No unatoč rezultatima najnovijeg, ali i prijašnjih istraživanja, proizvođači sokova tvrde da teze japanskih znanstvenika ne stoje. Oglasilo se i Gospodarsko interesno udruženje proizvođača pića Hrvatske koje u svom priopćenju navodi da niskokalorične i beskalorične zaslađivače konzumiraju stotine milijuna ljudi diljem svijeta te da oni dodaju nimalo ili malo kalorija hrani i piću. Njihovi navodi pak u potpunoj su suprotnosti s onima koji pristižu iz znanstvenih krugova, a koji su potvrđeni istraživanjima provedenima posljednjih godina.

'Niskokalorični i beskalorični zaslađivači su među najdetaljnije ispitivanim sastojcima, sa stotinama studija koje potvrđuju njihovu sigurnost. Ispijanje pića koja su zaslađena niskokaloričnim i beskaloričnim zaslađivačima neće potaknuti apetit niti uzrokovati povećanje tjelesne mase. Studije pokazuju da osoba nakon konzumiranja pića koja su zaslađena niskokaloričnim i beskaloričnim zaslađivačima ima jednak osjećaj gladi kao i nakon pijenja vode', navodi se u priopćenju hrvatskih proizvođača.

U priopćenju ističu i da takva hrana i pića mogu pridonijeti uravnoteženom unosu kalorija: 'Ukoliko se konzumiraju često s ciljem smanjenja kalorija, mogu pomoći u kontroli težine... Američko kardiološko društvo i Američka dijabetička udruga su u srpnju 2012. godine objavili zajednički znanstveni stav o niskokaloričnim i beskaloričnim zaslađivačima, koji se također nazivaju i nenutritivni zaslađivači. Zaključak je da zamjena šećera tim zaslađivačima može pomoći ljudima u postizanju i održavanju zdrave tjelesne težine - dokle god ta zamjena ne vodi konzumiranju dodatnih kalorija.'


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.