Uzroci nastanka bora
Što su bore i kako nastaju?
Pušenje smanjuje proizvodnju kolagena, koji je ključni dio strukture kože, te tako doprinosi nastanku bora
Vjerojatno ste već čuli kako su bore karta života. Neki od nas se, međutim, radije ne bi podsjetili na udaljenosti koje smo prešli. Dakle, što možemo učiniti? Za početak, potrebno je shvatiti kako bore nastaju, a potom, ako ih i dalje želite reducirati, istražiti sve dostupne metode kojima to možete učiniti, piše krenizdravo
Bore najčešće nastaju kao posljedica više faktora:
Starenje - bore su prirodna posljedica starenja. S godinama, stanice kože dijele se sporije, a unutarnji sloj kože, dermis, počinje se stanjivati, što smanjuje rastezljivost i loše utječe na strukturu kože. Starenje također smanjuje sposobnost zadržavanja vlage i stvaranja ulja, što sve doprinosi procesu nastanka bora.
Kontrakcije mišića lica - bore između obrva, kao i one koje strše između kutova očiju, rezultat su kontrakcija mišića. Nasmijani, namršteni, škiljeći i drugi uobičajeni izrazi lica dovode do toka da ove bore postaju izraženije. Tijekom vremena, one, uz gravitaciju, formiraju jastučiće i opuštene kapke.
Sunčeva svjetlost - pretjerano izlaganje suncu oštećuje vašu kožu i dovodi do nastanka bora. Da biste to spriječili, nastojite izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost od 10h do 16h te nanositi kremu za sunčanje svaki dan, čak i zimi kada je oblačno.
Pušenje - pušenje smanjuje proizvodnju kolagena, koji je ključni dio strukture kože, te tako doprinosi nastanku bora. To je još jedan vrlo dobar razlog da prestanete pušiti, ili nikad ni ne počnete.
Kako ublažiti bore?
Postoje mnogi dostupni tretmani za ublažavanja bora, uključujući razne dostupne kreme i losione. Protiv bora su učinkovite kreme koje sadrže retinoid i retin-A. Uklanjanje površinskih slojeva kože također je učinkovita metoda, pomoću koje je moguće povratiti glatki, mladenački izgled kože.
Ova metoda uključuje nekoliko mogućnosti:
Dermoabrazija i kemijski piling - su dvije tradicionalne i dobro poznate metode poboljšavanja površinskog izgleda kože.
Ablativni laser - pomoću ove tehnike moguće je ispravljanje većih i manjih nepravilnosti kože, no može proći neko vrijeme do potpunog ozdravljenja nakon primjene.
Neablativni laseri - također mogu pomoći u liječenju bora. Ovi laseri zagrijavaju dermis i potiču stvaranje kolagena. Ovaj proces, koji ostavlja vanjski sloj kože netaknutim, ne zahtijeva duže liječenje. Međutim, rezultati isto tako nisu toliko uočljivi kao kod ablativnih lasera, koji zapravo uklanjaju površinski sloj kože.
Botox - primjena botoxa, kolagena i drugih punila također može pomoći kod bora.
Ako se ne želite podvrgnuti skupim tretmanima, koji ponekad zahtijevaju dugotrajni oporavak ili mogu rezultirati neprirodnim izgledom, ne brinite. Mnoge, pa čak i slavne osobe, ponosno nose svoje bore, koje im daju osobnost, ostavljaju dojam mudrosti i iskustva. Ne vjerujete nam? Zavirite u našu galeriju i uvjerite se sami...
krenizdravo/eZd
Vezane vijesti
-
Masaže lica djeluju i na poboljšanje cirkulacije što definitivno pripomaže obnavljaju kože
-
Protiv najizraženijih i najdubljih bora borimo se serumima, pravim hi-tech eliksirima mladosti
-
Kada se mrežica bora oko očiju (popularnih 'crows feet') počne produbljivati i širiti iz vanjskih kutova prema 'unutrašnjosti', vrijeme je za specijalizirane kremice za njegu zrele kože
-
Gelovi za tuširanje ponekad ne mogu ukloniti sve nečistoće pa je zato piling jedino rješenje. Ako ste kavom krijepili samo dušu, neka ovaj napitak postane vaš eliksir ljepote
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.