Lifestyle

Znanstvenici tvrde

Zašto vježbanje trbušnjaka ne daje rezultate?

Zašto vježbanje trbušnjaka ne daje rezultate?

Područje tijela kojemu za vrijeme vježbanja zasigurno posvećujemo najviše pozornosti zasigurno je trbuh, a vježbe za središnji dio tijela ne samo da obećavaju lijep oblik trbušnih mišića, već i podupiranje leđa te bolje držanje. Međutim, znanstvenici sada tvrde kako su vježbe za trbuh zapravo gubljenje vremena te da čak mogu biti i loše po zdravlje.

 

Nakon provedene studije stručnjaci tvrde kako su vježbe i određena oprema za jačanje trbušnih mišića zapravo besmislene te da ne daju rezultate, piše Daily Mail. Mnogi stručnajci pak vjeruju kako je industrija izvadila osnove core vježbi iz konteksta, te na taj račun zarađuje milijune.

U jednoj studiji veslači su prakticirali osmotjedni program core vježbi u teretani te taj način nije pokazao nikakve napretke u usporedbi s njihovim klasičnim treningom. Pod nazivom 'core' obično se podrazumijeva kompleks korzeta mišića koji okružuju kralježnicu i drže je na mjestu. Nema sumnje da su jaki core mišići izrazito važni - pomažu stabilizirati trup, omogućuju nogama da snagu prebace na gornji dio tijela, što omogućuje sve radnje, od trčanja, vježbanja pa do nošenja vrećica.

Međutim, tu nisu presudni samo trbušni mišići. Naime, moraju se jačati svi mišići koji okružuju kralježnicu, a tada se i najbrže vidi napredak. 'Vježbanje core vježbi ključno je za nošenje teških predmeta, brzo trčanje i brzo mijenjanje smjera. Razvijenost tih mišića određuje stopu brzine okretanja ruku i nogu, a stabilni core mišići nužni su i za najosnovniju radnju - hodanje', kaže profesor Stuart McGill sa Sveučilišta Waterloo u Kanadi.

Međutim, profesor McGill i ostali stručnjaci ističu kako je cijeli koncept core vježbi postao poprilično kompliciran i neučinkovit, a uspješno se koristi na tržištu, kako kažu, beskorisne opreme za vježbanje.

'Core vježbe strahovito su pogrešno shvaćene u industriji teretana u posljednjih nekoliko desetljeća. Nadalje, vježbanje na lopti i sličnoj opremi neće učinkovito ojačati ciljanu skupinu mišića', ističe kondicijski stručnjak Richard Kingston.

Nedavna istraživanja pokazuju da mnogi uređaji namijenjeni core mišićima baš i ne funkcioniraju. U jednom nedavnom istraživanju, provedenom na Sveučilištu Liberty u Virdžiniji, istraživači su mjerili stupanj u kojem se aktiviraju core mišići korištenjem razne opreme. Rezultati su pokazali da su neke sprave, poput raznih rolera, ne daju veće rezultate od običnih trbušnjaka.

Thomas Nesser, profesor tjelesnog odgoja na Sveučilištu Indiana, kaže kako za jačanje core mišića nije potrebno izvoditi ni komplicirane ni posebne vježbe. Međutim, neke uobičajene osnovne vježbe, čak i one koje ne uključuju opremu, mogu biti riskantne, poručuje Richard Kingston te dodaje kako većina ljudi za vrijeme vježbanja napreže trbušne mišiće ostavljajući leđa nestabilnima. Upravo je taj način, kako napominje, potpuno pogrešan te je to razlog zašto se mnogi tijekom vježbanja ozlijede.

I staromodni trbušnjaci, koji su još najpopularniji način vježbanja, također nisu preporučljivi za jačanje donjeg dijela mišića. Rezultati takvoga vježbanja, prema riječima stručnjaka, ne samo da će biti površni, već mogu na opasan način preopteretiti kralježnicu.

Studije kondicijskog stručnjaka Richard Kingston pokazuju kako ponavljajuće savijanje kralježnice, što je u slučaju trbušnjaka, može tijekom vremena oštetiti diskove kralježnice. Međutim, prema riječima profesora McGilla, postoji sigurnija varijacija izvođenja trbušnjaka. Ona uključuje držanje leđa blago zaobljenih na podu, ruku položenih na podu s dlanovima prema dolje smještenih ispod leđa kako bi se smanjio pritisak na kralježnicu. Koljena bi trebalo saviti, a leđa i ramena podizati vrlo lagano.

Richard Kingston ističe kako je najbolji način vježbanja dok se stoji te koristi vrlo malo dodatne opreme. Korištenje vlastite tjelesne mase za okretanje, rotiranje i naginjanje, prema njegovim riječima, daje najbolje rezultate.

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.